Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Ostatnia szansa na uzyskanie odpustu zupełnego za zmarłych

poniedziałek, 30 listopada 2020 11:57 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com/kropekk_pl
Weronika Chochoł

Jeszcze tylko dziś można uzyskać odpust zupełny za zmarłych. Przypomnijmy, w związku z utrzymującym się stanem pandemii Stolica Apostolska zmodyfikowała zasady odpustu.

Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie od 1 do 8 listopada. W tym roku można było przenieść je na innych osiem dni listopada. - Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone - mówi ks. Leszek Gęsiak SJ - rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Również odpust zupełny związany z dniem 2 listopada – wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Natomiast osoby starsze mogą uzyskać odpust bez wychodzenia z domu, ale po spełnieniu kilku warunków - wyjaśnia rzecznik KEP:

Odpust jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Odpustów (zarówno cząstkowych, jak i zupełnych) nie można ofiarowywać za innych żywych.