Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Jak będzie wyglądać kolęda w diecezji radomskiej? Decydują proboszczowie

piątek, 04 grudnia 2020 11:59 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie wizyt duszpasterskich w tradycyjnej formie. Dlatego w diecezji radomskiej o sposobie przeprowadzenia kolędy zdecydują proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafiach, opiniami wiernych świeckich, a przede wszystkim obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi.

Ks. prałat Edward Poniewierski, kanclerz diecezjalnej kurii w Radomiu powiedział Radiu Plus Radom, że pierwszą formą może być zapraszanie wiernych z wyznaczonej części parafii na wspólną mszę św. w kościele, drugą - wizyta duszpasterska na zaproszenie parafian, zaś trzecią (szczególnie w parafiach wiejskich lub małych wspólnotach) - wizyta w formie najbardziej przypominającej tradycyjną kolędę z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

- W obecnej sytuacji niemożliwe jest przeprowadzenie wizyt duszpasterskich w tradycyjnej formie, każda parafia ma swoją specyfikę. Możliwa jest wizyta duszpasterska na zaproszenie konkretnych rodzin. W małych wiejskich parafiach, gdzie nie było zachorowań, lub tych zakażeń było mało, duszpasterze sami decydują, czy odwiedzić wiernych w tradycyjnej formie, zachowując jednak wszelkie zasady sanitarne. To priorytet, by nikogo nie narazić na jakiekolwiek konsekwencje zdrowotne. Sądzę jednak, że tegoroczna wizyta duszpasterska w większości parafii zostanie zawieszona – powiedział w audycji "Od niedzieli do niedzieli" ks. Edward Poniewierski:

Ks. Gabriel Marciniak, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Radomiu mówi na naszej antenie, że na początku adwentu do wiernych została wysłana informacja o sposobie przeprowadzenia kolędy.

- Pójdziemy tam, gdzie nas zaproszą. Wierni mogą uczynić to telefonicznie. Mam świadomość, że są osoby, które obawiają się koronawirusa. Z drugiej strony słyszę, że to księża mają pewne obawy. To nie jest tak, że chcemy zostawić ludzi w czasie pandemii – powiedział ks. Marciniak.

Ks. Tomasz Waśkiewicz, proboszcz w Lipie na ziemi koneckiej planuje zaprosić wiernych z wyznaczonej części parafii na wspólną mszę św. w kościele.

- Spotkajmy się w małych grupach w naszym kościele. Niech przyjdą (przestrzegając wszelkich reguł bezpieczeństwa epidemiologicznego) na wyznaczony dzień reprezentanci każdej rodziny danego odcinka kolędowego. Przygotujemy wspólnie liturgię. Posłuchajmy i weźmy udział w homilii dialogowanej na temat rodziny w dzisiejszej rzeczywistości. A po takiej Eucharystii będzie namiastka Świąt i normalności, gdy weźmiemy do ręki śpiewniki i pośpiewamy kolędy. Może ktoś przyniesie i pochwali się szopką zrobioną przez siebie. Może ktoś zagra pastorałkę na jakimś instrumencie, lub jakieś dziecko zaśpiewa. A na koniec zrobimy sobie selfie z tego klimatycznego spotkania – napisał do parafian ks. Tomasz Waśkiewicz:

Biskup radomski Henryk Tomasik poinformował, że sposób przeprowadzenia tegorocznych wizyt duszpasterskich w okresie pandemii był omawiany w czasie ostatnich Dni Duszpasterskich. Ze względu na obostrzenia sanitarne odbyły się one w dziesięciu największych kościołach w diecezji radomskiej.

- Chciałbym zapytać, czego oczekują wierni od duszpasterzy, jakiej formy kolędy? Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę, że w okresie pandemii dostrzegamy brak zainteresowanie rodziców religijnym wychowywaniem. Zapraszamy rodziców z dziećmi do odwiedzania świątyń na chwile modlitwy – mówił tydzień temu w "Kwadransie dla Pasterza" biskup Henryk Tomasik.

Bp Tomasik zachęcił, by nie zaniedbywać katechezy domowej, że trzeba formować siebie, dzieci i młodzież do dobrego i świadomego przeżywania Eucharystii.