Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maciej Apostoł              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jóźwików, Sarbice
Dziś jest: Piątek, 14 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Zakończono prace remontowe zabytkowej kaplicy w Stanisławowie

środa, 16 grudnia 2020 15:18 / Autor: Radosław Mizera
foto: odrzywol.eu
Radosław Mizera

 

Dobiegły prace remontowo-konserwacyjne na historycznym wzgórzu w Stanisławowie -Królówce w powiecie przysuskim. Głównym ich celem był remont drewnianej kaplicy z 1827 roku. Wzgórze jest miejscem historycznym. W średniowieczu został tam wybudowany zamek rycerski, zamieniony w późniejszym okresie na pustelnię.

- W trakcie prac wymieniono pokrycie kaplicy. Zaimpregnowane zostały też drewniane ściany, podłogi i ołtarz. Odnowiony został tez krzyż drewniany przy kaplicy. Konserwacji zostały poddane obrazy będące na wyposażeniu kaplicy. Zamontowane zostało również ogniwo fotowoltaiczne do oświetlenia i monitoring wzgórza - powiedział wójt gminy Odrzywół Marian Kmieciak:

Wzgórze w lesie pod Stanisławowem – to szczególne miejsce dla historii ziemi odrzywolskiej. Nazwa góry, na której stoi zabytkowa kaplica, pochodzi z okresu średniowiecza. Pierwotnie znajdował się tam zamek rycerski. U podnóża wzgórza znajdowało jezioro o powierzchni 320 hektarów. Dzisiaj są to zmeliorowane tereny. Kaplica jest prawdopodobnie drugą i została wybudowana w latach 1827-1835. Obok kaplicy są pochowani powstańcy styczniowi, którzy zmarli w wyniku odniesionych ran w bitwie pod Ossą. Niedaleko kaplicy pochowano też ofiary II wojny światowej.

Gmina Odrzywół na prace remontowe otrzymała dotację z Programu Leader ze środków pozyskanych przez Lokalną Grupę Działania "Wszyscy Razem".