Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Tomaszów (MB Nieust. Pomocy)
Dziś jest: Wtorek, 20 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Dwie, a nawet trzy pasterki w niektórych parafiach

wtorek, 22 grudnia 2020 17:11 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Dwie, a nawet trzy Pasterki proponują w tym roku niektóre parafie. Chodzi o to, by umożliwić jak największej liczbie wiernych udział w tej Mszy św, przy jednoczesnym zachowaniu limitu wiernych.

Do 17 stycznia przyszłego roku obowiązują obostrzenia dotyczące liczby wiernych w świątyniach. Obowiązuje limit osób - w kościele przebywać może maksymalnie 1 osoba na 15 m2, przy przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

W związku z obowiązującymi limitami na sprawowanie dwóch Pasterek zdecydowała się parafia Matki Bożej Częstochowskiej na radomskim Kapturze. - Wiadomo, że Pasterka jest szczególną Mszą świętą. Wiemy, że może przyjść wielokrotnie za dużo wiernych. Stąd pomysł na sprawowanie dwóch Pasterek - jednej dla młodszych (o godz. 22.00) i drugiej - dla starszych parafian (o godz. 24.00) - wyjaśnia ks. Wiesław Lenartowicz - proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej: 

Będzie można również uczestniczyć w transmisjach online z obu Eucharystii.

W parafii św. Jadwigi Królowej w Radomiu w tym roku będą trzy Pasterki: o 21.00 dla dzieci, o godz. 22.30 - z myślą o starszych i o 24.00. Dwie Pasterki sprawowane będą również m.in. w parafii NMP Królowej Polski w Pionkach: o godz. 22.00 Pasterka dla dzieci, poprzedzona wspólnym kolędowaniem scholi dziecięcej od godz. 21.30 i druga Pasterka tradycyjnie o godz. 24.00, którą także rozpocznie wspólne kolędowanie wraz ze scholą starszą od godz. 23.30.  Dodatkowa Pasterka zaplanowana jest również w parafii Miłosierdzia Bożego w Przysusze. 

Wiele parafii w całej Polsce wciąż transmituje Msze św. w internecie. Z tej formy uczestnictwa we Mszy św. korzystać mogą osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby chore i przebywające w kwarantannie oraz ci, którzy odczuwają lęk przed zakażeniem. 

Radio Plus Radom przeprowadzi transmisję Pasterki z radomskiej katedry pod przewodnictwem ks. bp Henryka Tomasika w wigilię o godz. 24.00. Transmisje prowadzone będą również w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Zachęcamy również do wspólnej modlitwy na pośrednictwem naszej rozgłośni przez cały rok: transmitujemy Msze św. z radomskiej katedry od poniedziałku do soboty o godz. 6.00 oraz w niedziele o godz. 12.30.