Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Troska o dzieci i młodzież

piątek, 12 września 2014 13:41 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Debata prowadzona przy prawie pustej sali pokazała, że posłom nie bardzo zależy na wychowaniu młodego pokolenia - uważa biskup Henryk Tomasik, który odniósł się do wczorajszej sejmowej debaty dotyczącej pierwszego czytania obywatelskiego projektu zmian w kodeksie karnym "Stop pedofilii". Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii” domagał się aby propagowanie i pochwalanie podejmowania przez małoletnich zachowań seksualnych było karane. Dzisiaj posłowie odrzucili społeczną inicjatywę, zmierzającą do zablokowania prób seksualizacji dzieci.

Bp Tomasik w wypowiedzi dla Radia Plus Radom uważa, że w debacie konieczny jest głos specjalistów z dziedziny wychowania i psychologii, by podkreślili potrzebę proporcjonalnego do wieku i wrażliwości wprowadzania człowieka w poważne problemy. - Niebezpieczne jest kształtowanie takich postaw, zainteresowania problematyką seksualną zbyt wcześnie, ponieważ deformuje to młodą psychikę. Dlatego trzeba chronić dzieci przed obrazami, gdzie dostrzega się agresję. Debata prowadzona prawie przy pustej sali pokazała, że posłom nie bardzo zależy na wychowaniu młodego pokolenia. To wszystko rozgrywa się na poziomie ataku na Kościół, który broni wartości chrześcijańskich - mówił ordynariusz radomski.

Bp Tomasik przestrzegł, by nie traktować edukacji seksualnej "jako coś autonomicznego", bowiem ważne jest całościowe przygotowanie do życia w rodzinie. - W tym kontekście Kościół nie boi się wprowadzania młodego człowieka w tę problematykę - powiedział biskup Henryk Tomasik.

Proponowana nowelizacja polega a uzupełnieniu artykułu 200b Kodeksu karnego. Obecnie brzmi on: „Kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Komitet chce dodania w tym miejscu paragrafu 2 o treści: „tej samej karze podlega, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletnich poniżej lat 15 zachowań seksualnych lub dostarcza im środków ułatwiających podejmowanie takich zachowań.”

Projekt ten poparło 250 tys. osób.