Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Rycerze Kolumba po 8 latach wznawiają akcję "Łuczniki dla Afryki"

niedziela, 10 stycznia 2021 12:56 / Autor: Radosław Mizera
foto: fotoblend/pixabay
Radosław Mizera

Kolejne afrykańskie kobiety będą szyły ubrania na popularnych "Łucznikach" produkowanych w Radomiu. Rycerze Kolumba postanowili reaktywować akcję "Łuczniki dla Afryki". W czasie pierwszej edycji akcji w 2012 roku udało się wysłać 200 maszyn do Zambii.

Ks. Wiesław Lenartowicz, kapelan radomskich Rycerzy Kolumba poinformował, że w czasie pierwszej edycji zbiórki zebrano ok. 450 maszyn. Dwieście z nich - po modernizacji - zostało wysłanych do Afryki.

- Jesteśmy szczęśliwi, bo pierwsza edycja akcji była pierwszym charytatywnym dziełem Rycerzy Kolumba nie tylko w diecezji radomskiej, ale w całej Polsce. Maszyny trafiły do Zambii. Dzisiaj trwa druga edycja. Przygotowujemy partię 200 kolejnych maszyn. Chęć ich przyjęcia zgłosiła ponownie Zambia, ale też i Namibia oraz Tanzania. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych, bowiem są duże koszty związane z transportem maszyn do Afryki. Są one głównym źródłem utrzymania wielu afrykańskich rodzin. Koszt serwisu jednej maszyny to ok. 70 zł - powiedział ks. Lenartowicz, który był gościem Radia Plus Radom.

Środki na wsparcie akcji można przekazywać na numer konta: 50 2030 0045 1110 0000 0313 1820 z dopiskiem "Łuczniki dla Afryki".

Rycerze Kolumba obecni są w Polsce od 2005 roku. Sprowadził ich do Polski abp Zygmunt Zimowski. Pierwsze Rady powstały w Krakowie, Radomiu i Starachowicach. Rycerze na całym świecie prowadzą kuchnie dla biednych, zaopatrują inwalidów na całym świecie w wózki, w parafiach zachęcają młodych do akcji charytatywnych, organizują imprezy sportowe, fundują także stypendia dla kleryków.

W Polsce jest już prawie 7 tys. Rycerzy Kolumba, działających w 105 radach na terenie 28 diecezji. Ta dynamicznie rozwijająca się w naszym kraju katolicka organizacja zrzesza mężczyzn, którzy modlitwą i pracą włączają się w działalność Kościoła.

Zasadami ich pracy są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Rycerze Kolumba działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach około 2 milionów mężczyzn.

Rycerzem może zostać mężczyzna, praktykujący katolik, który ukończył 18 lat.