Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Pilczyca
Dziś jest: Środa, 12 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Dziękczynienie za posługę bp. Marka Solarczyka w diecezji warszawsko-praskiej

czwartek, 14 stycznia 2021 18:11 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

W czwartek, 14 stycznia w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika sprawowana była Msza św. dziękczynna za posługę bp. Marka Solarczyka w diecezji warszawsko-praskiej.

Mszy św. przewodniczył Biskup Radomski Marek Solarczyk, natomiast homilię wygłosił biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński.

Bp Kamiński w swoim słowie zwrócił się również bezpośrednio do bp. Marka Solarczyka. - Nie opuszczasz naszej wspólnoty, ponieważ nie można zerwać korzeni. Byłoby to swoiste unicestwienie. Te korzenie, głęboko zapuszczone, będą z tej ziemi, z tego doświadczenia wielu lat nadal te moce pobierać. Toteż dziękujemy za to wszystko, co było twoim dzieciństwem, potem czasem nauki, wreszcie - powołania - mówił bp Romuald Kamiński i pytał: - Dlaczego Bóg jednego z nas wysyła na taką drogę, drugiego na inną? Spodobało się Bogu posłać biskupa Marka do wspólnoty Kościoła Radomskiego:

W homilii bp Romuald Kamiński zwrócił również uwagę na bogactwo doświadczenia bp. Marka Solarczyka Miłosierdzia Bożego. - Chcemy abyś zabrał ze sobą te niezwykłe doświadczenia, którymi żyje historia naszej diecezji. One także powtarzają się na terenie twojej nowej wspólnoty: 

- Sprawuję tę Mszę świętą dziękując. Dziękując Bogu i dziękując wam. W słowach trudno to wszystko wyrazić, ale tym jednoczącym darem jest tajemnica dzisiejszej liturgii, kiedy będziemy ją sprawować według formularza o Miłosierdziu Bożym. Dziękujemy za to, że Bóg nas kocha, że objawia swoją miłość w ludziach i przez ludzi. Prosimy, abyśmy mogli ją nieść innym – mówił na początku Eucharystii bp Marek Solarczyk: 

Biskup Solarczyk zwrócił również uwagę na wspomniane przez bp. Romualda Kamińskiego połączenie diecezji warszawsko-praskiej i diecezji radomskiej: 

Biskup Marek Solarczyk posługę w diecezji warszawsko-praskiej pełnił prawie 29 lat. Przez 9 ostatnich lat był biskupem pomocniczym tej diecezji. Do pełnienia posługi biskupa radomskiego powołany został 4 stycznia przez papieża Franciszka.