Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Dominik Savio
Dziś jest: Wtorek, 09 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Mija 30 lat od przywrócenia Ordynariatu Polowego

środa, 20 stycznia 2021 19:25 / Autor: Kamil Zapora
Kamil Zapora

W niedzielę 24 stycznia o godz. 12.00 w Kościele Garnizonowym w Radomiu odprawiona zostanie msza dziękczynna za przywrócenie Ordynariatu Polowego, którego dokonał Jan Paweł II trzydzieści lat temu. Mszy będzie przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej ks. Piotr Turzyński.

21 stycznia o godzinie 11:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiona zostanie msza św. z okazji 30-lecia Przywrócenia Ordynariatu Polowego. Liturgii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Udział w niej wezmą, ze względu na pandemię, tylko pracownicy kurii polowej oraz księża dziekani Ordynariatu Polowego.

Relacja z uroczystości będzie dostępna online na stronie www.ordynariat.pl oraz www.katedrapolowa.pl.

Natomiast w niedzielę 24 stycznia o godz. 12.00 w Kościele Garnizonowym w Radomiu odprawiona zostanie msza dziękczynna, której przewodniczyć będzie ks. bp Piotr Turzyński.

Po zmianach politycznych, jakie zaszły w 1989 r., przywrócono należną rangę duszpasterstwu wojskowemu, tak jak to miało miejsce w II RP. Jan Paweł II 21 stycznia 1991 r. przywrócił Ordynariat Polowy i mianował ks. prał. Sławoja Leszka Głódzia pierwszym po II wojnie światowej biskupem polowym.

Ordynariat swoją działalność opiera na Konstytucji apostolskiej Jana Pawła II Spirituali militum curae (1987) oraz dekrecie Kongregacji ds. Biskupów przywracającym Ordynariat Polowy w Polsce i zatwierdzającym statuty tegoż ordynariatu, a także na innych dokumentach kościelnych oraz wojskowych.