Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Pachomiusz Starszy, pustelnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żeleźnica, Góry Mokre
Dziś jest: Niedziela, 09 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Solarczyk do wiernych Kościoła radomskiego: proszę Was o duchowe wsparcie

sobota, 23 stycznia 2021 09:57 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Biskup radomski Marek Solarczyk zwrócił się do wiernych diecezji radomskiej o duchowe wsparcie przed uroczystością ingresu, która odbędzie się 27 stycznia w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.

- Proszę was o duchowe wsparcie, o waszą modlitwę. Jesteśmy w tej wspólnocie wiary. Kiedy będziemy razem ją przeżywali, to na pewno, z Bożą pomocą, to co jest Boże, w nas się rozwinie – powiedział ksiądz biskup w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

W trakcie programu bp Solarczyk przyznał, że dotychczas czterokrotnie uczestniczył w ingresie: bpa Kazimierza Romaniuka, abpa Leszka Sławoja Głódzia, abpa Henryka Hosera i abpa Romualda Kamińskiego. - Mój ingres dopiero przed mną. Niebawem stanę u źródła Boga i Jego łaski – powiedział ksiądz biskup.

Bp Solarczyk zwrócił uwagę, że charakterystycznym momentem ingresu będzie wprowadzenie biskupa diecezjalnego do katedry. - To będzie wyjątkowy znak, że odpowiedzialność duchowa, kanoniczna będzie w liturgii wyrażona i potwierdzona właśnie tą katedrą oraz sprawowaniem świętej liturgii – powiedział biskup radomski.

Biskup dodał, że chcąc zachować wszelkie normy sanitarne podczas sprawowania tej liturgii, będzie bardzo ograniczona liczba uczestników. - To nie będzie święto związane tak bezpośrednio z Markiem Solarczykiem, ale ze wspólnotą, która chciałaby otaczać modlitwą swojego biskupa. Niestety, biorąc pod uwagę okoliczności, musimy zastosować rygory sanitarne. Ale spotkamy się w najbliższym czasie w dekanatach i parafiach. Życie Kościoła dalej się toczy, i jestem przekonany, że kolejne posługi duszpasterskie będą okazją, by ten ingres, był możliwy wśród Was – powiedział bp Marek Solarczyk.

Ingres biskupa Solarczyka odbędzie się 27 stycznia. Msza święta będzie celebrowana z formularza o świętym Józefie. A więc wybór daty ingresu był oczywisty – Rok Świętego Józefa, który został ogłoszony przez papieża Franciszka.

- Biorąc pod uwagę postać tego świętego, jego niesamowite duchowe orędownictwo, z jednej strony chcę zawierzyć za jego wstawiennictwem to wszystko, co będzie dalej dokonywało się w naszej diecezji, a z drugiej strony posługa biskupa to jest trochę taka misja świętego Józefa, który staje się opiekunem Bożych spraw i Bożych tajemnic w życiu tych, których Bóg uczynił swoimi dziećmi – powiedział bp Solarczyk, który w minioną niedzielę, będąc w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy zawierzył swoją posługę w Kościele radomskiej. 24 stycznia ksiądz biskup uczyni to również w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

Ingres rozpocznie się procesją o godzinie 11.00. W programie uroczystości jest m.in. odczytanie bulli nominacyjnej papieża Franciszka, na mocy której biskup Marek Solarczyk został powołany ordynariuszem radomskim. Następnie nowemu biskupowi radomskiemu zostanie wręczony pastorał, symbol władzy pasterskiej. W trakcie uroczystości przedstawiciele diecezji złożą nowemu ordynariuszowi homagium, czyli wyrazy szacunku i posłuszeństwa. Homilię wygłosi bp Marek Solarczyk.

Przypomnijmy, że Ojciec Święty Franciszek 4 stycznia 2021 r. mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej Marka Solarczyka biskupem diecezji radomskiej. Natomiast kanoniczne objęcie diecezji przez bpa Solarczyka odbyło się 8 stycznia.

W 29-letniej historii Kościoła radomskiego bp Solarczyk jest piątym z kolei ordynariuszem. Wcześniej byli nimi: bp Edward Materski, bp Jan Chrapek, bp Zygmunt Zimowski i bp Henryk Tomasik.

Ingres będzie transmitowany przez Radio Plus Radom , TV Trwam i TV Dami.