Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Bez Pisma Świętego nie można zrozumieć Chrystusa

piątek, 22 stycznia 2021 13:01 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W niedzielę, 24 stycznia będziemy przeżywać z woli Ojca Świętego Franciszka „Niedzielę Słowa Bożego”. O inicjatywie duszpasterskiej rozmawialiśmy z ks. dr. Jackiem Kucharskim, moderatorem Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej im. św. Jana Pawła II.

Radomskie Dzieło Biblijne przygotowało wskazania pastoralne i liturgiczne związane z przeżywaniem „Niedzieli Słowa Bożego”, uwzględniające Notę o Niedzieli Słowa Bożego wydaną przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. 

A więc Niedziela Słowa Bożego, przypadająca w każdym roku na trzecią niedzielę okresu zwykłego, przypomina wszystkim, pasterzom i wiernym, o znaczeniu i wartości Pisma Świętego dla życia chrześcijańskiego, a także o związku między Słowem Bożym a liturgią.

Jak Kucharski przypomina, że Eucharystię powinna rozpoczynać uroczysta procesja wejścia, ze szczególnym uwzględnieniem Ewangeliarza, niesionego w sposób widoczny dla wiernych z wielkim szacunkiem. Do lektury fragmentów czytań mszalnych należy zaprosić reprezentantów ze wspólnoty parafialnej; grup i stowarzyszeń istniejących w parafiach, dorosłych oraz młodzież i dzieci. W tym roku wyjątkowo ze względu na epidemię może to uczynić Służba Liturgiczna Ołtarza.

Organizatorzy zachęcają, by w przeżywaną Niedzielę Słowa Bożego poza duszpasterzami, w sposób szczególny powinni włączyć się członkowie Szkoły Biblijnej dla Dorosłych im. Św. Hieronima, studenci – uczniowie Uniwersytetu Biblijnego dla Dzieci, Kleryckiego Koła Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej, wszyscy katechizujący w placówkach oświatowych wszystkich poziomów.

Z ks. dr. Jackiem Kucharskim, moderatorem Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej im. św. Jana Pawła II, który weźmie udział w obchodach Niedzieli Słowa Bożego w parafii NMP Nieustającej Pomocy w Tomaszowie Mazowieckim, rozmawiał Radosław Mizera: