Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Akcja Katolicka włączyła się akcję "Zapal znicz na grobie bohatera"

piątek, 22 stycznia 2021 14:52 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Wspominając 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej zapalili znicze na grobach powstańców styczniowych.

Na cmentarzu przy ul. Limanowskiego jest 20 mogił poświęconych pamięci osób, które które brały czynny udział w walkach w latach 1863-1864, bądź wspierały powstańców. Są to: ks. Justyn Łada, Florian Kryściński, Feliks Wojciechowski, Henryk Kozierowski, Michał Kelles-Krauza, Stanisław Monarski, Gustaw Mierzanowski, Kazimierz Święcicki, Edward Jabłoński, Wiktor Gruszczyński, Emil Gosławski, Józef Wojdacki, Stanisław Szukiewicz, Feliks Bijejko, Maria Magnus, Zofia Milcarz, Rafał Leszczyński, Adam Jaxa-Komornicki, Franciszek Wierzbowski i Aleksander Michalczewski.

- W rocznicę powstania styczniowego, nasza obecność na cmentarzach jest zobowiązaniem i oddaniem hołdu tym, którzy walczyli o naszą wolność - mówiła dzisiaj Teresa Połęć, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej:

Tym samym Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej włączyła się w projekt patriotyczny, który podjęła Akcja Katolicka w Polsce „Zapal znicz na grobie bohatera”.

Celem projektu jest organizacja odszukania i upamiętnienia miejsc pochówku bohaterów, osób zaangażowanych w działalność patriotyczną i niepodległościową, biorących udział w powstaniach i ruchach konspiracyjnych. Partnerami projektu jest KGHM Polska Miedź S.A oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.