Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Tomaszów (MB Nieust. Pomocy)
Dziś jest: Wtorek, 20 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Piotr Turzyński: z powodu COVID-19 zmarło 12 księży

wtorek, 26 stycznia 2021 09:51 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Od początku pandemii do końca grudnia 2020 r. w diecezji radomskiej zmarło 12 kapłanów ze stwierdzonym zakażeniem Covid-19 lub powikłań następujących wskutek wirusa. - Ten rok dla wszystkich był dramatyczny – powiedział biskup Piotr Turzyński, wikariusz generalny radomskiej kurii.

W 2020 roku zmarło w sumie 25 księży. Dla porównania, każdego roku umierało ok. 10 kapłanów. - Ten rok dla wszystkich był bardzo dramatyczny. Kościół radomski stracił 25 kapłanów. Większość z nich była seniorami, ale wśród zmarłych na COVID był 33-letni ks. Jarosław Grabka – powiedział bp Turzyński.

W ubiegłym roku zmarł m.in. ks. Marian Jaskulski, który wprawdzie pokonał COVID-19, ale zmarł na drugi dzień po wyjściu ze szpitala.

- To jest jest wołanie o nowych księży. Posługa kapłana jest ważna szczególnie w okresie pandemii. Każdy z nas potrzebuje pociechy, nadziei spojrzenia w przyszłość ku wieczności. Dotyczy to nie tylko chorych i ciepiących, ale i tych, którzy stracili swoich bliskich. To jest wezwanie do modlitwy, by nie zabrakło nowych powołań – powiedział ksiądz biskup Turzyński.

Z najnowszego opracowania "Rocznika Statystycznego Kościoła w Polsce" Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że w diecezji radomskiej było 745 księży, z czego posługę duszpasterską pełniło 606 kapłanów.