Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Trwa budowa Domu Hospicyjnego Królowej Apostołów w Sołtykowie koło Radomia

środa, 27 stycznia 2021 16:23 / Autor: Radosław Mizera
foto: http://hospicjum.radom.pl/
Radosław Mizera

- Kończymy prace murarskie na parterze, jednocześnie zaczynając je na pierwszym piętrze. Nad parterem budynku jest zalany strop. Zima i śnieg w niczym nam nie przeszkadza budynek rośnie nieustannie - informuję inicjatorzy przedsięwzięcia.

Od lat wolontariusze hospicjum towarzyszą chorym – osobom w stanach terminalnych chorób nowotworowych – w ich domach na terenie Radomia i okolic.

- Doświadczenie pokazuje, że nie ma innego miejsca, w którym człowiek czułby się tak dobrze, jak we własnym domu, otoczony bliskimi – zwłaszcza gdy przychodzi ciężka choroba i gdy zbliża się kres życia. Wiemy jednak, że czasami pobyt w domu staje się niemożliwy – czy to ze względu na brak warunków, osób, które zapewniłyby niezbędną opiekę, czy wyjątkowo ciężki stan chorego. Dlatego chcemy stworzyć miejsce, które w takich sytuacjach będzie choć namiastką domu rodzinnego. Miejsce, gdzie nasi chorzy będą się czuli bezpiecznie, otoczeni zarówno profesjonalną opieką, jak i ludzkim ciepłem i życzliwością - powiedział ks. Marek Kujawski, inicjator budowy placówki.

W Domu Hospicyjnym znajdą się nie tylko indywidualne pokoje dla chorych – dzieci, młodzieży i dorosłych – ale również hostel, w którym będą mogły nocować rodziny i goście vhorych oraz wolontariusze. Centrum Domu stanowić będzie kaplica. Wszyscy mieszkańcy i goście będą mogli korzystać także z kawiarenki.

- W planach mamy również pomieszczenia przeznaczone na dzienny pobyt, a także basen i pracownie terapii zajęciowej i rehabilitacji. Nie zabraknie oczywiście gabinetów lekarskich, psychologicznych i zabiegowych. Mamy nadzieję, że z czasem Dom zostanie otoczony pięknym ogrodem, który sprawi, że miejsce to będzie jeszcze bardziej przyjazne dla mieszkańców i gości - opowiada ks. Kujawski.

Inicjatorzy Domu Hospicyjnego zwrócili się z prośbą o wsparcie finansowe na numer konta: 80 9132 0001 0001 6848 2000 0020.

Kilka dni temu starosta radomski Waldemar Trelka poinformował, że przekaże pomoc finansową dla powstającego dzieła w wysokości 100 tys. złotych. Zachęciłem również samorządowców, by przekazali od siebie 20 proc. kwoty, którą przekaże powiat.

Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu działa od 2003 roku. Celem instytucji jest opieka nad osobami cierpiącymi na nieuleczalne choroby nowotworowe. Z hospicjum współpracują wolontariusze - lekarze, pielęgniarki, psychologowie, a także osoby pomagający chorym w codziennym życiu. Twórcy hospicjum podkreślają, że wszyscy pracownicy działają bezinteresownie.