Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Przypominamy, dlaczego podajemy zmarłym gromnicę do ręki

czwartek, 28 stycznia 2021 13:11 / Autor: Radosław Mizera
foto: ArturLuczka/pixabay
Radosław Mizera

Dzisiaj obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce święto ma charakter maryjny – stąd nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa pochodzi od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece.

Ks. dr Dariusz Skrok, liturgista i proboszcz parafii św. Jakuba w Skaryszewie przypomniał, ze świeca gromniczna towarzyszy nam w najważniejszych momentach życia - od narodzin, chrzest, pierwszą Komunię Świętą, bierzmowanie, ślub aż do śmierci. - Ale często w naszej tradycji świeca jest zapalana w czasie różnych świąt. Dawniej na wsi gromnicę zapalano w czasie burz, czy nawałnic – powiedział ks. Skrok.

Liturgista zgodził się z opinią, że świeca gromniczna jest dzisiaj nieco zapomniana. - Najważniejsze, abyśmy nie zapominali o głównych treściach obchodu święta, o prawdach teologicznych, czyli ofiarowaniu Jezusa. Warto też pamiętać, że w tradycji ludowej wypracowano piękny wymiar tego obchodu, czyli ukazanie Matko Bożej, która ofiarowuje nam światło świata. Dlatego w Polsce święto ma charakter zdecydowanie maryjny, stąd nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej – powiedział ks. Skrok.

Dodał, że świeca jest znakiem Chrystusa zmartwychwstałego. - Dlatego też w modlitwach pojawia się wołanie, by Jezus stał dla zmarłego się światłością. Gromnica w rękach zmarłego, bądź stojąca przy jego łóżku, jest znakiem przejścia do wieczności. Trzeba pamiętać, by świeca gromniczna była poświęcona przynajmniej raz w roku – powiedział gość Radia Plus Radom.

Ks. Dariusz Skrok zachęcił do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej Gromnicznej. - Należy Ją prosić o to, aby nigdy nie zabrakło w naszych sercach światła wiary. Abyśmy w tych różnych współczesnych wydarzeniach - myślę tu o pandemii, czy zagrożeniach związanych z różnymi konfliktami zbrojnymi - nie zabrakło nam światłości Chrystusa, czyli przyjęcia Chrystusowej Ewangelii. Niech Matka Boża wyprasza nam wytrwałość, abyśmy nigdy nie zdradzili Jezusa Chrystusa – powiedział ks. Dariusz Skrok, z którym rozmawiał Radosław Mizera:

Przypomnijmy, że w kościele dokonuje się 2 lutego poświecenia gromnic przyniesionych przez wiernych. Liturgię tego święta rozpoczyna obrzęd błogosławienia świec i procesja z nimi na uroczyste sprawowanie Eucharystii. Kapłan wypowiada słowa modlitwy, w której prosi, aby “wszyscy, którzy zgromadzili się w tej świątyni z płonącymi świecami, mogli kiedyś oglądać blask chwały Chrystusa”. Ponadto ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd.