Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Ostatnie kapłańskie czuwanie z ojcem Edwardem

piątek, 05 lutego 2021 22:34 / Autor: Radosław Mizera
foto: ks. Jacek Wieczorek/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

W radomskiej katedrze została odprawiona Msza świętą żałobna dla duchowieństwa diecezjalnego. Liturgii przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk, a homilię wygłosił biskup Piotr Turzyński, który mówił o świadectwie życia ks. Poniewierskiego, które po sobie zostawił.

- Zostawia nam miłość do Kościoła. Nie było w nim nigdy krzty goryczy i narzekania. Znał ludzkie słabości. Nie był jakimś utopistą. Miłość do Kościoła to była też miłość do korzeni, do tych świadków przed nami, do historii. Kościół w jego myślach, sercu był zawsze czymś wielkim, niezależnie od słabości, które znał – powiedział ksiądz biskup Piotr Turzyński.

Dalej kaznodzieja wspomniał, że ksiądz Poniewierski „poszedł do trudnej parafii podzielonej przez duchownych, aby być mediatorem i stabilizatorem porządku”. - Poszedł, prosił tylko alumnów: módlcie się za mnie – wspomniał ksiądz biskup.

- Ta piękna katedra to dzieło jego serca, jego trudu i myśli. Zgodził się, został proboszczem i podjął się remontu katedry. Dwa razy przyjął od księży biskupów funkcję kanclerza – mówił dalej ksiądz biskup.

- Dzisiaj oddajemy Panu Bogu Bożego człowieka. Niech jego świadectwo nas inspiruje i porusza. Panie Jezu Chryste, oddajemy Ci piękny owoc naszego prezbiterium. Przyjmij go!

- Proszę ojca, dziękuję. Dziękujemy - zakończył bp Piotr Turzyński.

Na zakończenie Eucharystii głos zabrał biskup radomski Marek Solarczyk. - Wieczór pierwszego piątku miesiąca, tajemnica Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tych 33 wezwaniach litanii, każdy z nas przyniósł swoją, a dzięki ks. Edwardowi, wspominając poranek 2 lutego przywołujemy "serca Jezusa nadziejo umierających" a w ten wieczór "serce Jezusa rozkoszy wszystkich świętych". Niech tajemnica miłości Boga ogarnie na wieki śp. ks. Edwarda i niech będzie naszym pragnieniem, by ją nieść przez nasze kapłaństwo – powiedział ksiądz biskup.

Msza święta pogrzebowa będzie celebrowana w sobotę, 6 lutego o godzinie 9.30. Po liturgii, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski nastąpi pochowanie ks. prałata Poniewierskiego w grobowcu proboszczów katedralnych na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Pochowani są w nim księża proboszczowie: ks. infułat Wojciech Staromłyński, ks. infułat Marian Cukrowski, ks. prałat Dominik Ściskała, ks. Kazimierz Dunikowski, ks. kan. Wacław Pospieszyński i ks. kan. Leon Sobierajski. Transmisję z pogrzebu kanclerza Kurii Radomskiej przeprowadzi Radio Plus Radom.