Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte Anastazja i Bazylissa, męczennice
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żelazowice, Libiszów
Dziś jest: Czwartek, 15 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Obchody Światowego Dnia Chorego w Radomiu

czwartek, 11 lutego 2021 13:50 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Biskup radomski Marek Solarczyk modlił się dzisiaj za chorych z okazji Światowego Dnia Chorego. Przed południem przewodniczył liturgii w kościele farnym św. Jana Chrzciciela w Radomiu. 

W koncelebrze uczestniczyli kapelani, którzy pełnią posługę duszpasterską w placówkach służby zdrowia na terenie diecezji radomskiej. Natomiast w południe biskup radomski udał się do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, gdzie w kaplicy Matki Bożej z Lourdes modlił się w intencji chorych i cierpiących oraz pracowników służby zdrowia.

Bp Solarczyk w kościele farnym powiedział, że dzisiaj modlimy się szczególnie za ludzi chorych, którzy „szukają i przeżywają swoją jedność z Chrystusem”. - Wierzymy, że w tej Eucharystii włączamy w naszą modlitwę wszystkich chorych, którzy są wpisani we wspólnotę naszego Kościoła radomskiego – mówił ksiądz biskup, modląc się jednocześnie w intencji pracowników służby zdrowa, dziękując im za „otwartość, troskę i poświęcenie”.

Dalej biskup radomski zachęcał, aby pracowników służby zdrowia wspierać i szanować, a także wspomagać tam, gdzie można to czynić. - W tym miejscu chcemy dziękować ogromnej rzeszy wolontariuszy i osób, które w bezinteresowny sposób, z tak wielkim oddaniem, niosą tę posługę – powiedział ksiądz biskup.

W trakcie homilii bp Solarczyk podziękował kapelanom za ich posługę w szpitalach. - Chcę przywołać tutaj obecnych księży kapelanów oraz tych wszystkich, którzy sprawują posługę w szpitalach, różnych placówkach medycznych i opiekuńczych, ale tak naprawdę każdego kapłana, który staje przy osobie chorej przede wszystkim jako szafarz sakramentu namaszczenia chorych – powiedział bp Marek Solarczyk.

Na koniec bp Marek Solarczyk zawierzył Bogu wszystkich chorych i prosił o ich umocnienie, o łaskę zdrowia. Prosił także za wszystkich, którzy leczą i pielęgnują na ciele, ale i na duszy, wszystkie osoby chore i cierpiące, w domach i szpitalach. - Niech Bóg błogosławi. Niech Maryja wyprasza potrzebne potrzebne łaski. Niech w nas i przez nas i dla tych, których Bogu zawierzamy, dopełnią się i objawią cuda Bożego błogosławieństwa i Bożej mocy – zakończył ordynariusz radomski.

Kościół farny położony jest blisko Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, gdzie posługę duszpasterską pełni ks. Mirosław Bandos, kapelan lecznicy. - Dzisiaj modlimy się za chorych i cierpiących. W tym roku papież Franciszek zwrócił szczególną uwagę, by pracownicy służby zdrowia i wolontariusze, którzy pochylają się nad ludzkim cierpieniem, doceniali dar posługi wśród tych ludzi – powiedział ks. Bandos.

W południe biskup radomski udał się do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, gdzie w kaplicy Matki Bożej z Lourdes modlił się w intencji chorych i cierpiących. We Mszy świętej uczestniczyli lekarze, pielęgniarki, władze szpitala i pracownicy administracji. Kierownik Oddziału Chirurgii Dziecięcej dr Rafał Ryśkiewicz

Chorzy z racji obostrzeń sanitarnych pozostali na oddziałach szpitala. Duchowo łączyli się poprzez transmisję z uczestnikami liturgii eucharystycznej.

Wiceprezes szpitala Krzysztof Zając wyraził radość, że mimo trudnej sytuacji pandemicznej udało się zorganizować Mszę Świętą. - Wierzymy, że modlitwa i błogosławieństwo pomoże nam w dalszej pracy, a chorym w dojściu do zdrowia. W tym trudnym czasie jakim jest pandemia, chorzy mają utrudniony dostęp do swoich najbliższych. Proszę o modlitwę za personel medyczny, który od 10 miesięcy walczy mocno z pandemią. Stara się za wszelką cenę bardzo pomóc – powiedział wiceprezes Krzysztof Zając.

Bp Marek Solarczyk witając wiernych powiedział, że dzisiaj modlimy się za wstawiennictwem Matki Bożej z Lourdes.

Bp Solarczyk wygłosił również homilię w kaplicy szpitalnej:

Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez św. Jana Pawła II. Rokrocznie centralne obchody odbywają się w innym miejscu świata. Pierwsze odbyły się w 1993 roku w Lourdes i częściowo w Rzymie, w 1994 roku gospodarzem światowych obchodów była Jasna Góra.