Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Pilczyca
Dziś jest: Środa, 12 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

W diecezji radomskiej zaczęły obowiązywać normy ochrony dzieci i młodzieży

piątek, 19 lutego 2021 10:56 / Autor: Radosław Mizera
zdjęcie ilustracyjne
Radosław Mizera

Od 19 lutego w diecezji radomskiej zaczęły obowiązywać normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich. Poinformował o tym biskup radomski Marek Solarczyk. 

Inicjatywa zbiegła się z obchodzonym dzisiaj z dniem modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Z tej racji bp Solarczyk będzie przewodniczył nabożeństwu drogi krzyżowej w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu o godz. 17.15, a następnie będzie przewodniczył mszy świętej o godz. 18.00.

Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w diecezji radomskiej przeznaczone są do stosowania we wszystkich parafiach, dziełach i wspólnotach diecezji oraz przez duchownych, członków instytutów życia konsekrowanego, alumnów seminarium, świeckich wychowawców, nauczycieli, trenerów, animatorów, wolontariuszy, praktykantów i stażystów zatrudnionych na różnych stanowiskach i podejmujących różne zakresy odpowiedzialności.

- Normy mają uwrażliwić każdego z nas do tego, abyśmy z troską podchodzili do dzieci i młodzieży, aby pomagać im rozwijać to, co jest pięknem i bogactwem ich życia. Normy odwołują się także do pewnych wskazań duszpasterskich. Są tam również zapisy, które odnoszą się do sytuacji, kiedy dowiemy się o skrzywdzeniu takiej osoby, w jaki sposób jej pomóc, w jaki sposób odnieść się, by zachować przepisy prawa państwowego ale jednocześnie być konsekwentnym w zachowaniu przepisów kościelnych – powiedział bp Marek Solarczyk, który był gościem Radia Plus Radom.

Normy są już zamieszczone na Portalu Diecezji Radomskiej, w dziale Kuria a następnie w zakładce ochrona dzieci. Podane są także dane delegata Biskupa Radomskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży, którym jest ks. dr Jarosław Wojtkun, oraz diecezjalnego duszpasterza osób pokrzywdzonych, którym został ks. dr Marek Adamczyk, proboszcz parafii św. Królowej Jadwigi w Radomiu.

Dzisiaj Radio Plus Radom zaprasza o godz. 19.15 na nabożeństwo drogi krzyżowej z rozważaniami księdza biskupa Marka Solarczyka z okazji dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Do włączenia się do tej modlitwy zachęca ks. Jarosław Wojtkun, delegat biskupa radomskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży.

- W diecezji radomskiej włączymy się w tę inicjatywę Konferencji Episkopatu Polski w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, który wezwał, byśmy solidarnie wzięli na siebie odpowiedzialność za ból naszych braci i sióstr zranionych na ciele i duszy. Na tegoroczny „Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich” zostały przygotowane materiały duszpasterskie: propozycja intencji modlitwy wiernych i drogi krzyżowej oraz rozważania różańcowe – poinformował ks. Jarosław Wojtkun.