Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Podarowali serce Polsce

wtorek, 02 marca 2021 09:20 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
fot. AK w Polsce/FB
Magdalena Gliszczyńska

Gala Ogólnopolskiego Koncertu Pieśni Patriotycznej odbyła się w sobotę, 27 lutego 2021 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydarzenie wpisało się w obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Od lat organizatorem koncertu jest Akcja Katolicka w Polsce – na czele z Urszulą Furtak – Prezes AK. Koncert był też okazją do nagrodzenia i wyróżnienia członków Akcji Katolickiej za wieloletnią pracę na rzecz szerzenia patriotyzmu. Statuetki odebrali m.in. Helena Żółtkiewicz oraz Janusz Bielecki członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

V edycja Koncertu ze względu na wyjątkowo trudną sytuację związaną z Covid 19 miła zmienioną formułę. Galę Koncertu uświetniły jedynie cztery zespoły, które przybyły z Diecezji Radomskiej: Zespół Nutki ze Szkoły Podstawowej Odechowa, Chór Kantylena ze Szkoły Podstawowej w Makowcu, Schola Gloria Cantu z parafii św. Stefana w Radomiu oraz Zespół Pasja ze Stadnickiej Woli. Koncert uświetnił wsłuchiwaliśmy się w pieśni w wykonaniu tylko 4 zespołów, które przybyły z Diecezji Radomskiej. Koncert poprowadziła Magdalena Gliszczyńska, dziennikarka Radia Plus Radom. Podczas Koncertu zasłużonym członkom Akcji Katolickiej wręczono statuetki za podejmowaną przez lata wieloraką działalność patriotyczną. Przyznane zostały 20 osobom z 18 diecezji, z których to 16 z nich odebrało statuetkę osobiście. Uroczystość patriotyczna dopełniła dobiegające końca obchody 100. lecia Niepodległości Polski. Podobnie jak w latach poprzednich Koncert odbywał się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Koncert współorganizowany był z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Głównymi Sponsorami Koncertu, podobnie jak w latach poprzednich, były PGNiG S.A. w Warszawie oraz Agencja Rozwoju Przemysłu.

Przypomnijmy, że co roku w listopadzie, młodzi wykonawcy z całej Polski, reprezentanci poszczególnych diecezji spotykali się na Zamku Królewskim, by wyśpiewać najpiękniejsze pieśni patriotyczne. W listopadzie 2020 roku ze względu na pandemię nie można było zorganizować koncertu. Finał w Warszawie był zwieńczeniem wielu przeglądów, konkursów, festiwali i koncertów pieśni patriotycznej realizowanych od lat przez Diecezjalne Instytuty Akcji Katolickiej. Na scenach wielu polskich miast prezentowały się setki wykonawców, a słuchały ich tysiące widzów. W ubiegłym roku nie można było zorganizować przesłuchań na szczeblach diecezjalnych.

W sobotę mimo obostrzeń znów można było wsłuchać się w piękne słowa i dźwięki pieśni patriotycznych, które zagrzewają, wzbudzają na nowo patriotyzm, pogłębiają miłość do ojczyzny, krzepią serca. Był uczczeniem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych, którzy walczyli i ginęli za wolność. Koncert zawsze był wyrazem pamięci o naszych bohaterach. Koncert rozpoczął tradycyjnie Hymn Polski, a zakończyła „Rota”.