Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Dzisiaj patronalna uroczystość Radomia i diecezji radomskiej: czcimy św. Kazimierza

czwartek, 04 marca 2021 09:14 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Biskup radomski Marek Solarczyk będzie przewodniczył mszy świętej z okazji dorocznej uroczystości św. Kazimierza królewicza, patrona diecezji i miasta Radomia. Początek liturgii o godzinie 11.00 w bazylice św. Kazimierza na Zamłyniu. W tym roku mija 540. rocznica przybycia świętego Kazimierza do Radomia.

- Biografowie św. Kazimierza podkreślają jego umiłowanie modlitwy, ducha ascezy i pokuty, skrywanej, ale utwierdzonej pobożności opartej na adoracji Chrystusa w Eucharystii i na zawierzeniu Maryi. Prostota i głębia, pokora i godność- to cechy religijności św. Kazimierza, tak bardzo aktualne także w naszych czasach - pisze bp Solarczyk w odezwie zapraszającej do wspólnej modlitwy.

- Obchodząc doroczne uroczystości kazimierzowskie, pragniemy uczyć się tych wartości i pielęgnować je w codziennym życiu osobistym i społecznym - dodał ksiądz biskup.

Do udziału w obchodach biskup zaprasza duchowieństwo, alumnów seminarium, zgromadzenia zakonne, władze miejskie i samorządowe oraz wiernych świeckich.

Św. Kazimierz był synem króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Urodził się w 3 października 1458 r. w Krakowie jako syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki z Habsburgów. Według tradycji król miał ufundować po jego narodzinach kościół św. Katarzyny w Radomiu. Rodzina często mieszkała na radomskim zamku, gdyż miasto było bardziej centralnie położone niż Kraków czy Wilno. Królewicz Kazimierz często przebywał z rodziną w Radomiu w czasie świąt Bożego Narodzenia. Na przełomie 1466 i 1467 roku rodzina królewska schroniła się przed "morowym powietrzem" w pobliskim zamku myśliwskim w Kozienicach - w samym sercu Puszczy Kozienickiej. W latach 1481-83 królewicz Kazimierz przebywał na radomskim zamku jako namiestnik królewski rządził krajem. Dał się wtedy poznać jako sprawiedliwy i troskliwy władca, który traktował miłość bliźniego jako ofiarną służbę. Był gorliwym czcicielem Eucharystii i Najświętszej Maryi Panny. Mając zaledwie 25 lat zmarł 4 marca 1484 r. w Grodnie, a pochowany został w Wilnie.

Od 1983 roku św. Kazimierz jest patronem miasta Radomia, zaś od 1992 roku jest również patronem diecezji radomskiej. Od 1994 r. uroczystości patrona miasta i diecezji obchodzone są w patronalnym kościele św. Kazimierza w Radomiu, który w 2003 został wyróżniony przez Jana Pawła II tytułem bazyliki mniejszej. W 2002 w Radomiu odbyły się uroczystości jubileuszowe 400. rocznicy kanonizacji św. Kazimierza.