Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stanisław Kostka, patron Polski              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Cecylówka, Kaplica Świętego Józefa
Dziś jest: Sobota, 18 września 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Samorząd Mazowsze upamiętnia Prymasa Tysiąclecia

wtorek, 16 marca 2021 12:46 / Autor: Radosław Mizera
Fot. Archiwum Główne Akt Dawnych
Radosław Mizera

Sejmik Województwa Mazowieckiego upamiętnił postać kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku obchodzona jest 120. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia.

 

Radom szczepienia

Radni zwrócili uwagę, że kardynał Wyszyński jest uważany za jednego z największych Polaków XX wieku, męża stanu, autorytet moralny, duchowego przywódcę przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce.

W stanowisku czytamy również, że kardynał Stefan Wyszyński "był przede wszystkim społecznikiem, oddanym nauczycielem i współtowarzyszem doświadczeń i walki o wolność, którą rozumiał jako wartość podstawową, niezbywalną dla każdego człowieka". - Walka o wolność Narodu, którą toczył Kardynał miała charakter intelektualny, socjologiczny, psychologiczny, a przede wszystkim była to walka jawna i prawdziwa. Walka ta nigdy nie przybrała charakteru nienawiści, agresji, czy form politycznych, była to ciężka i odpowiedzialna praca na rzecz dobra Narodu i w obronie prawdy - czytamy w stanowisku Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Radni przypomnieli również, że "w okresie komunistycznych represji wobec Kościoła i społeczeństwa kardynał Wyszyński bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu". Przypomnieli też, że był inicjatorem politycznego ułożenia stosunków z władzami państwa. - Jednak po ingerencji rządu w wewnętrzne życie Kościoła i zasady obsadzania stanowisk, gdy biskupi polscy wystosowali list będący odpowiedzią na politykę rządu, w którym znalazły się słynne słowa "non possumus" (nie możemy), wyrażające niezgodę na podporządkowanie Kościoła władzy, publicznie ujawnił treść tego dokumentu. Został za to aresztowany i do 1956 r. przebywał w miejscach internowania w: Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy - czytamy w stanowisku wojewódzkiego samorządu.

Dalej radni napisali, że po odzyskaniu wolności Prymas, w latach 1957 - 1966 prowadził Wielką Nowennę, która miała przygotować naród na obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Był też jednym z inicjatorów słynnego orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, co spotkało się z ostrą reakcją władz komunistycznych.

- Przez dziesięciolecia swojej posługi Prymas Stefan Wyszyński zdołał przeprowadzić polski Kościół przez niezwykle trudne dla jego funkcjonowania lata komunizmu. Niejednokrotnie wobec napiętej sytuacji polityczno-społecznej podejmował starania mające na celu łagodzenie konfliktów na linii rząd - opozycja. W latach 1980 - 1981 pełnił rolę pośrednika w negocjacjach pomiędzy władzą a NSZZ „Solidarność" - czytamy.

Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich i został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w krypcie biskupów warszawskich. Kardynał Stefan Wyszyński został pośmiertnie odznaczony najwyższym orderem Rzeczypospolitej - Orderem Orła Białego.