Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci Filip i Jakub Młodszy, Apostołowie              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Stanowiska
Dziś jest: Czwartek, 06 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Powiaty wspierają remonty zabytków

wtorek, 16 marca 2021 13:22 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Nie tylko agendy rządowe czy wojewódzkie wspierają remonty zabytków, ale również samorządy powiatowe. Nie są to wprawdzie duże środki, ale każdy grosz przyczynia się do ratowania zabytków.

Od kilku lat zabytki wspiera Powiat Przysuski. - W tym roku na ten cel przeznaczmy 100 tys. złotych - powiedział starosta Marian Niemirski:

Również Powiat Opoczyński co roku ogłasza konkurs na takie prace. W tym roku chce przeznaczyć na ten cel 40 tys. zł. O dotowaniu remontu zabytków mówi Maria Barbara Chomicz, wicestarosta opoczyński.

Również gmina Poświętne ogłasza konkursy na prace remontowe przy zabytkach. W ubiegłym roku była to kwota 15 tys. zł. Michał Franas, wójt Poświętnego:

Sabina Semeniuk ze starostwa powiatowego w Kozienicach poinformowała, że powiat jest właścicielem części pałacu opackiego w Opactwie, gdzie mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy:

Czynnie w ratownaie zabytków angażuje się także gmina Odrzywół w powiecie przysuskim. Kilka tygodni temu została poświęcona odnowiona zabytkowa kaplica pod wezwaniem św. Marii Magdaleny na górze Królówce k. Stanisławowa. Łączne koszty inwestycji wyniosły 90 tys. zł.