Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maciej Apostoł              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jóźwików, Sarbice
Dziś jest: Piątek, 14 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Decyzja prokuratury w sprawie śmierci ks. Adama Myszkowskiego

piątek, 19 marca 2021 09:07 / Autor: Radosław Mizera
foto: NomeVisualizzato/pixabay
Radosław Mizera

Dożywocie grozi mężczyźnie, który ciężko pobił ks. prałata Adama Myszkowskiego, proboszcza parafii w Wielkiej Woli - Paradyżu i dziekana dekanatu żarnowskiego w diecezji radomskiej. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Opocznie.

Marcin M. jest podejrzewany o to, że 2 marca 2021 roku usiłował pozbawić życia proboszcza parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Paradyżu. Kilkukrotnie uderzył duchownego kostką brukową w głowę powodując obrażenia zagrażające jego życiu. Następnie księdza Myszkowskiego przewieziono do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi, gdzie był poddany leczeniu. W następstwie odniesionych ran przeszedł operację. Przed dwa tygodnie pobytu na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej nie odzyskał przytomności. Zmarł 17 marca.

- W związku z powyższym podjęto czynności w celu przeprowadzenia sekcji zwłok, na podstawie której będzie można ustalić czy pomiędzy odniesionymi przez pokrzywdzonego obrażeniami, a jego śmiercią zachodzi związek przyczynowo-skutkowy - powiedziała Radiu Plus Radom Magdalena Czołnowska-Musioł, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.

Dodała, że w przypadku potwierdzenia tej okoliczności, dotychczasowy zarzut przedstawiony podejrzanemu ulegnie zmianie z usiłowania na dokonanie zabójstwa tj. o czyn z art. 148§1kk, który przewiduje sankcję karną w postaci kary pozbawienia wolności nie krótszej niż 8 lat, karę 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Wobec podejrzanego na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Opocznie z dnia 5 marca 2021r. jest stosowany tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Podejrzany złożył wyjaśnienia, które obecnie podlegają weryfikacji. - Dlatego też mając na względzie dobro postępowania przygotowawczego Prokuratura nie może udzielić bliższych informacji co do ich treści - poinformowała prokurator Magdalena Czołnowska-Musioł.

Do napaści na ks. Myszkowskiego doszło we wtorek, 2 marca około godziny 19.30 na terenie plebanii w Paradyżu. Duchowny najprawdopodobniej został zaatakowany, kiedy zamykał bramę na plebanię. 69-letni ksiądz doznał ciężkich obrażeń ciała, w tym głowy wskutek uderzeń kostką brukową.

Kilkanaście godzin od zgłoszenia policjanci wytypowali i zatrzymali 47-latka, który mógł mieć związek z przestępstwem. Mężczyzna został przesłuchany. W rozmowie ze śledczymi mieszkaniec gminy Paradyż przyznał się do napaści. Jak ustalili policjanci mężczyzna w chwili popełnienia przestępstwa był nietrzeźwy.

Ks. prał. Adam Myszkowski urodził się 18 grudnia 1952 roku w Radoszycach. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu w 1971 roku. W czasie formacji seminaryjnej odbył dwa lata obowiązkowej służby wojskowej w kompanii kleryckiej w Szczecinie-Podjuchach. Święcenia kapłańskie otrzymał 3 czerwca 1978 roku z rąk Sługi Bożego bpa Piotra Gołębiowskiego.Jako wikariusz był duszpasterzem w Brzeźnicy (1978-1980), Jastrzębiu koło Wierzbicy (1980-1988) i w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach (1988-1992). W 1992 roku został proboszczem parafii w Wielkiej Woli - Paradyżu zastępując ks. prał. Izydora Papiera oraz kustoszem Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela. Od roku 2000 był dziekanem dekanatu żarnowskiego. W grudniu 2002 r. został kanonikiem honorowym Kapituły Świętego Bartłomieja w Opocznie, a w 2008 r. otrzymał godność kapelana honorowego Jego Świątobliwości (tytuł prałata).