Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Dzień Świętości Życia

czwartek, 25 marca 2021 14:25 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay/PublicCo
Monika Nowakowska

25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Świętości Życia. Jego celem jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W tym dniu wiele osób składa też przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Inicjatywa ustanowienia Dnia Świętości Życia podjęta przez Episkopat Polski w 1998 r. była odpowiedzią na wezwanie, które papież Jan Paweł II zawarł w encyklice „Evangelium vitae” z 25 marca 1995 r., że - "życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej chwili swego istnienia, także w fazie początkowej, która poprzedza narodziny. Człowiek już w łonie matki należy do Boga, bo Ten, który wszystko przenika i zna, tworzy go i kształtuje swoimi rękoma, widzi go, gdy jest jeszcze małym, bezkształtnym embrionem i potrafi w nim dostrzec dorosłego człowieka, którym stanie się on w przyszłości i którego dni są już policzone, a powołanie już zapisane w księdze żywota” - czytamy.

Tradycyjnie również tego dnia wiele osób włącza się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą. To modlitwa wstawiennicza w intencji życia, które poczęło się w łonie matki, a jednak nie zostało przez nią przyjęte. Modlitwa ta ma na celu ocalenie życia zagrożonego aborcją. Polega na codziennej modlitwie przez 9 miesięcy w intencji dziecka nieznanego modlącemu się, ale zagrożonego zabiciem w łonie matki oraz w intencji jego rodziców.

- Życie jest darem od Boga - mówi dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej ks. Robert Kowalski:

 W dzieło "świętości życia" doskonale wpisuje się działalność Caritas Diecezji Radomskiej. To z inicjatywy śp. arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga w Radomiu otwarto pierwsze w diecezji Okno Życia. W grudniu zeszłego roku uruchomiono kolejne takie miejsce w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach - mówi dyr. radomskiej Caritas ks. Robert Kowalski:

Kolejną placówką działającą w strukturach Caritas Diecezji Radomskiej a troszczącą się o dzieci - ich życie i przyszłość - jest Katolicki Ośrodek Adopcyjny. Jego działalność obejmuje przede wszystkim pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się w rodzinach biologicznych, a potrzebują opieki rodzicielskiej, miłości i akceptacji. - Każde życie jest ważne, wymaga szacunku i troski – mówi dyrektor i dodaje, że pomoc niesiona jest wszystkim bez wyjątku: chorym, niepełnosprawnym, starszym czy szukającym rodziny wraz z rodzeństwem:

Kulminacyjnym momentem Dnia Świętości Życia będzie Msza św. pod przewodnictwem bp Marka Solarczyka o godz. 18.30 z podjęciem Dzieła Duchowej Adopcji. Godzinę później nastąpi zawierzenie obrońców życia Maryi Matce Życia.

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej przypomina, że z okazji trwającego w diecezji radomskiej Roku Rodziny, po świętach Wielkanocnych rozpocznie się Jerycho Rodzin. Będzie ono okazją do modlitwy za małżeństwa i rodziny w parafiach.