Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Alojzy Gonzaga, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłowiec, Wysoka
Dziś jest: Poniedziałek, 21 czerwca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Jak przeżyć Wielki Tydzień w czasie pandemii? Wskazania bpa. Marka Solarczyka

piątek, 26 marca 2021 10:07 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Biskup Marek Solarczyk przygotował wskazania pastoralne dla księży na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne w diecezji radomskiej.

Ordynariusz radomski "w trosce o owocne przeżycie liturgii Wielkiego Tygodnia i duchowe owoce Triduum Paschalnego, pomimo trwającej epidemii, zachęcił duszpasterzy do oddanej posługi i wykorzystania bogatych doświadczeń w przeżywaniu tajemnic wiary, zachowując jednocześnie wszystkie normy sanitarne". Prosi również "wszystkich wiernych uczestniczących w liturgii i zaangażowanych w różne działania parafialne o zrozumienie dla obecnej sytuacji zagrożenia zdrowia i życia oraz wspólną troskę o bezpieczny udział i owocne duchowe przeżycie uroczystości paschalnych".

Bp Marek Solarczyk w trosce o umożliwienie większej ilości osób udziału w liturgii, zachęcił do organizowania dodatkowych Mszy Św. w Niedzielę Palmową, i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

- Bezwarunkowo obowiązujące są wszelkie zalecenia sanitarne, wymagające zasłaniania ust i nosa, stosowania środków dezynfekujących oraz zachowania właściwego dystansu między uczestnikami liturgii (uwzględniając warunki architektoniczne i obowiązujące limity gromadzących się w obiektach sakralnych) - podkreśla ksiądz biskup Solarczyk.

Jednocześnie zachęcił księży do przekazywania wiernym (także z wykorzystaniem internetu) aktualnych informacji o porządku celebracji liturgicznych oraz zasad bezpiecznego uczestnictwa w obrzędach. Przy wejściu do kościoła lub kaplicy należy umieścić informację z obowiązującym limitem osób zgromadzonych wewnątrz. Ponadto należy umożliwić przeprowadzanie transmisji internetowej liturgii Triduum Paschalnego dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą przybyć do kościoła.

Msza Święta Krzyżma z błogosławieństwem olejów świętych i konsekracja Krzyżma odbędzie w katedrze radomskiej o godzinie 10.00. Wezmą w niej udział księża dziekani i przedstawiciele instytucji diecezjalnych oraz seminarium. Natomiast w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej należy pominąć obrzęd obmycia nóg.

W Wielką Sobotę należy umożliwić wiernym adorację Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. Zaleca się, aby błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny odbywało się na zewnątrz kościoła z zachowaniem norm sanitarnych. - Należy poinformować wiernych o godzinach sprawowania obrzędu, podczas którego wierni będą uczestniczyli trzymając w rękach koszyczki z przygotowanymi produktami. Po udzieleniu błogosławieństwa, duchowni roztropnie pokropią wodą pobłogosławioną przyniesione koszyczki - informuje biskup Marek Solarczyk.

Ordynariusz radomski dodaje, że jeżeli istnieje lokalny zwyczaj błogosławieństwa pokarmów w oddalonych od kościoła parafialnego wioskach, można przeprowadzić ten obrzęd w godnym miejscu z zachowaniem podanych wyżej zasad.