Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Abp Wacław Depo modlił się przy trumnie ks. Grzegorza Senderskiego

środa, 31 marca 2021 08:32 / Autor: Radosław Mizera
fot: Radio Plus Radom
Radosław Mizera

W bazylice św. Kazimierza zakończyły się uroczystości żałobne ks. prałata Grzegorza Senderskiego, dziekana dekanatu Radom-Zachód. Mszy świętej z udziałem wiernych przewodniczył biskup Marek Solarczyk, a o godz. 20.00 mszy świętej koncelebrowanej przez kapłanów abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

- Z wiarą wpatrujemy się w świecę paschalną, która będąc znakiem Chrystusa Zmartwychwstałego, rozjaśnia ciemności śmierci i mówi o przejściu z Chrystusem księdza Grzegorza, przez śmierć, do nowego życia. Z Nim każde pielgrzymowanie i każde przemijanie ma sens – mówił ksiądz arcybiskup Depo.

Dalej abp Depo mówił, że "trzeba przejść przez krzyż, żeby w tabernakulum spotkać się z żywym, ukrzyżowanym zmartwychwstałym Panem i uobecniać Go na ołtarzach każdego dnia". Mówił, że "to jest nasze zadanie, które jako kapłani na ten czas, w sposób szczególny wypełniamy". - Przygotowujemy ludzi na spotkanie z Bogiem, zwłaszcza teraz, w tym czasie, bardzo napiętym dla nas, związanym – nie oszukujmy się – z niebezpieczeństwami. Jesteśmy jedną z nielicznych grup społecznych, które nie są określane jako dobro narodowe dla zabezpieczenia i wyszczepienia. Trzeba nieraz sobie to uświadomić i głośno powiedzieć - powiedział metropolita częstochowski.

Na koniec powiedział, że "tajemnica cierpienia wpisania zwłaszcza w ostatnich tygodniach życia księdza Grzegorza, stanowiła dla niego samego jak i dla nas, najtrudniejszy czas i próg wiary i modlitwy wzajemnej". - Dziękując za życie, posługę kapłańską, cierpienia i śmierć naszego współbrata chcemy zawołać tego wieczoru: zostać z nami Panie, aby życie miało sens. Bądź z nami w każdy czas, zwłaszcza, że obecny dar czasu Kościoła w Polsce jest trudnym laboratorium wiary przez który przechodzimy – powiedział abp Wacław Depo.

Ks. Zbigniew Sieroń, wicedziekan dekanatu Radom Zachód dziękował za „każdy gest dobroci i życzliwości i za uśmiech” ks. Senderskiego. - Dziękujemy za twoje kapłańskie serce. I choć dzisiaj cię żegnamy, to jesteśmy pewni mocą wiary, że spotkamy się w domu Pana, Najwyższego Kapłana – powiedział ks. Sieroń.

Bp Piotr Turzyński dziękował Bogu „za piękne kapłaństwo i pogodę ducha” ks. Grzegorza Senderskiego. - Obecność księży jest znakiem naszego braterstwa i służby. Jeden z nas odszedł do Pana. Jesteśmy wdzięczni za jego życie. Jego pascha się dokonała, a nasza dokonuje – powiedział bp Turzyński.

30 marca celebrowane były dwie msze święte żałobne w intencji ks. Grzegorza Senderskiego. O godzinie 18.00 liturgii dla wiernych przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk, który mówił, że ks. Grzegorz był wielkim miłośnikiem świętości Boga.

Ks. Grzegorz Senderski urodził się 17 listopada 1951 roku w Łodzi. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1975 roku w Sandomierzu. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Kuczki, Wierzbica, Radom – Opieki NMP. W latach 1979-1984 odbył studia specjalistyczne z homiletyki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. W latach 1986-2001 r. prowadził wykłady z homiletyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, a następnie w Radomiu.

W 1989 roku został mianowany proboszczem parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Radomiu, a następnie w roku 2006 proboszczem parafii św. Kazimierza w Radomiu. Do 2010 roku był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Radomiu. W 2011 roku biskup Henryk Tomasik mianował go dziekanem dekanatu Radom Zachód.