Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci Filip i Jakub Młodszy, Apostołowie              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Stanowiska
Dziś jest: Czwartek, 06 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Wierzę, że teraz będzie tylko lepiej

czwartek, 01 kwietnia 2021 11:06 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay
Monika Nowakowska

Centralnym momentem Wielkiego Piątku jest adoracja Krzyża, która odbywa się podczas wieczornej Liturgii Męki Pańskiej.

W czasie tej liturgii wsłuchamy się w opis Męki Pana Jezusa, żeby nas wzruszyła i żeby to wzruszenie przerodziło się na kolejne postanowienia, że i w naszym życiu chcemy ten krzyż dźwigać i podjąć go z taką samą miłością, jak to zrobił sam Jezus.

Konkretnym wyrazem pochylenia się Boga nad słabszym, małym, biednym i grzesznym jest działalność Caritas Diecezji Radomskiej. Wśród wielu wymiarów niesienia pomocy są prowadzone przez organizację Domy Samotnej Matki w Radomiu, Jasieńcu iłżeckim oraz filii w Starachowicach. Kobiety przebywające w nich mogą doświadczyć siły Miłosierdzia, które daje im nadzieję, żeby pozbierać się w swoim życiu.

W tych dniach odwiedziłam jedną z podopiecznych, która opowiedziała mi swoją historię.

Pani Dorota ma 40 lat. Gdy w wieku niespełna 18-u urodziła pierwsze dziecko myślała, że wraz z jego ojcem stworzą pełną, kochającą się rodzinę. Jakże się myliła. Był alkohol, awantury bez powodu, z czasem pojawiły się przemoc fizyczna i psychiczna. Ta zawiedziona i zraniona, młoda kobieta intuicyjnie zaczęła szukać kogoś kto pokocha, kto zrozumie, kto się zaopiekuje. Znalazła. Ale i tym razem - nie tego, na którego czekała, którego sobie wymarzyła. Każdy nowy związek kończył się kolejną ciążą, każda miłość kolejnymi siniakami na ciele i kolejnymi krwawiącymi ranami w sercu. Bezsilność i brak środków do życia spowodowały, że znalazła się na ulicy - z maleńkim dzieckiem na ręce i ósmym w ciąży:

Tymi, którzy przywracają im wyobrażenie miłosierdzia jest wyspecjalizowana kadra, która swoją wiedzą psychologiczną i psychoterapeutyczną wspiera kobiety i pomaga wyjść na prostą. - Chcemy pokazać, że dla każdej matki jest nadzieja na nowe życie - mówi dyr. Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy Caritas Diecezji Radomskiej Dorota Kosman:

Kilka dni temu, po dwóch latach pobytu w placówce, pani Dorota wraz z dwójka najmłodszych dzieci, przeniosła się do nowego mieszkania socjalnego.

Jak się szacuje, przemocy w rodzinie doświadcza około 60% kobiet zgłaszających się do ośrodka.