Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maciej Apostoł              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jóźwików, Sarbice
Dziś jest: Piątek, 14 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Solarczyk do kapłanów: bądźmy sługami Bożych dzieł i Bożej łaski

czwartek, 01 kwietnia 2021 14:24 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Bp Marek Solarczyk przewodniczył w Wielki Czwartek Mszy krzyżma w radomskiej katedrze. - Wierni nas uczą, mobilizują i uświadamiają piękno naszego posługiwania – mówił w czasie homilii ordynariusz radomski. W czasie liturgii reprezentanci prezbiterów diecezji radomskiej odnowili przyrzeczenie kapłańskie. Pobłogosławione zostały również oleje chorych, katechumenów i krzyżma.

- Stajemy jako kapłani Boga. Stajemy jako ci, którzy mają być stróżami tych wszystkich dzieł, tajemnic i planów Bożych, którzy mają być znakiem wierności i miłości Boga. Mamy być sługami Jego przebaczenia – mówił ksiądz biskup Marek Solarczyk.

W dalszej części biskup radomski nawiązał do dzieła modlitwy w intencji powołań, które od tygodnia trwa w Kościele radomskim. - My możemy stanąć z ufnością i pokorą. Z całym oddaniem naszego życia i naszego kapłaństwa wołać i prosić: Panie, Ty powołujesz, Ty przemawiaj. Ty Spraw, aby to co my czynimy, było pomocą, a nie przeszkadzało, nie niszczyło, było również tą wyjątkową tajemnicą Twojej opieki poprzez naszą posługę – powiedział celebrans.

Ordynariusz radomski zapowiedział również, że 11 kwietnia rozpocznie się w diecezji radomskiej Jerycho Rodzin. - Tutaj w radomskiej katedrze pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny uświadamiamy sobie, że tylko wtedy, kiedy przylgniemy do serca Maryi, kiedy wsłuchamy się w bicie Jej serca, wtedy będziemy w stanie usłyszeć, odnowić, pragnąć pełni łaski. Wtedy będziemy gotowi, bez względu to na jakie pytania będą się w nas pojawiały – mówił ksiądz biskup.

- Dziękuję wam drodzy kapłani za tę wierność, za to oddanie i za to wszystko, co szczególnie w ostatnim roku, gdzie musieliśmy tak wiele rzeczy odkrywać na nowo i szukać tego co jest najistotniejsze, w tych różnych nowych krajobrazach ziemi obiecanej. Musieliśmy chronić to, co jest namiotem spotkania, co jest źródłem Bożej łaski wpisane w każdy sakrament. Stajemy z pragnieniami, tęsknotami i zawierzamy siebie i to wszystko, kim jesteśmy i co przeżywamy, tych, dla których jesteśmy i z którymi jesteśmy, bo ten dzień kapłański jest również wyjątkową tajemnicą naszej wdzięczności dla naszych wiernych. Ile oni nas uczą, jak bardzo nas mobilizują i uświadamiają piękno naszego posługiwania – mówił bp Solarczyk.

- Przepraszamy za nasze słabości, za nasze niewierności. Za to wszystko, co może nieraz wypływało - po ludzku – ze zniecierpliwienia, pośpiechu, niedocenienia drugiego człowieka i jego pragnień a przede wszystkim z braku szacunku dla Bożych dzieł – zakończył biskup Marek Solarczyk.

Na koniec Mszy Krzyżma życzenia dla biskupów radomskich Marka Solarczyka, Piotra Turzyńskiego, Henryka Tomasika oraz łączącego się duchowo z uczestnikami liturgii Adama Odzimka, złożył ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. - Cieszymy się, że mamy wspaniałych Pasterzy. Dzisiaj mamy czas trudny, maleją szeregi kapłańskie, a Kościół nie ma dobrej prasy. Wiemy, jak bardzo trudna jest dzisiaj posługa biskupa. Dlatego najpierw obiecujemy naszą modlitwę - powiedział ks. Kowalczyk..

W czasie liturgii reprezentanci prezbiterów diecezji radomskiej odnowili przyrzeczenie kapłańskie. Wśród nich księża Grzegorz Tęcza i Grzegorz Zieliński.

Podczas liturgii poświęcone zostało krzyżmo oraz oleje chorych. Krzyżmo to olej z oliwek, zmieszany z ciemnym balsamem. Używa się go przy sakramencie chrztu i bierzmowania, sakramencie kapłaństwa, przy dedykacji kościoła i ołtarza.