Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

W Studziannie rozpoczęliśmy Jerycho Rodzin

niedziela, 11 kwietnia 2021 16:22 / Autor: Monika Nowakowska
Fot. fb/bpmsolarczyk
Monika Nowakowska

- Tajemnica miłości Boga jest potrzebna każdemu z nas - mówił podczas inauguracji Jerycha Rodzin w sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie biskup radomski Marek Solarczyk. W diecezji radomskiej rozpoczęło się dziś Jerycho Rodzin, czyli nieustanna modlitwa w intencji małżeństw i rodzin. Wszystkie dekanaty i wszystkie parafie odwiedzą - poświęcone przez biskupa radomskiego - dwie kopie obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej.

Jerycho Rodzin rozpoczęło się w Niedzielę Miłosierdzia w dekanacie opoczyńskim, w sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej. To okazja do pogłębienia wiedzy o rodzinie i mówieniu o różnych aspektach życia rodzinnego i małżeńskiego. Jest zaproszeniem dla wszystkich duszpasterzy, małżeństw i rodzin, młodzieży i narzeczonych, a także rodziców, babć i dziadków oraz wszystkich wiernych do odważnego zaangażowania się na rzecz małżeństwa i rodziny katolickiej.

Wśród intencji modlitewnych, które będą zanoszone za pośrednictwem Maryi Królowej Rodzin, są m.in. świętość i nierozerwalność małżeństw i rodzin, godność mężczyzn i kobiet, przebłaganie Boga za nieposzanowanie życia człowieka oraz godności i nierozerwalności małżeństwa.

Jerycho Rodzin w Diecezji Radomskiej zainaugurowała Msza św., której w koncelebrze z bp Piotrem Turzyńskim przewodniczył bp radomski Marek Solarczyk. W homilii biskup mówił o znaczeniu Bożej miłości i miłosierdzia. To fundamenty małżeństwa i rodziny, dlatego początek tego dzieła przypada właśnie na Niedzielę Miłosierdzia.

Zdaniem biskupa Marka Solarczyka, należy nieustannie prosić o to, by Boża miłość była obecna w nas i naszych rodzinach, bo w nich wszystko się zaczyna:

- Stajemy dzisiaj tutaj, biorąc pod uwagę tę Eucharystię, biorąc pod uwagę ten dzień, II Niedzielę Wielkanocną i Święto Miłosierdzia. Św. Jan Paweł II w swojej encyklice o miłosierdziu Bożym mówił, że właśnie Jezus, szczególnie w tajemnicy zmartwychwstania objawia światu, że w świecie jest miłość, która jest mocniejsza od jakiegokolwiek zła, od jakiejkolwiek słabości, od jakiegokolwiek grzechu… My właśnie z taką nadzieją rozpoczynamy dzisiaj to dzieło Jerycha Rodzin, prosząc o to, aby ta tajemnica obecnej i działającej i przemieniającej i umacniającej miłości Boga była obecna w nas, była obecna w naszej wspólnocie Kościoła radomskiego, by była obecna w tak wyjątkowy sposób w rodzinach, bo tam się wszystko zaczyna i tam się tak naprawdę wszystko dopełnia. Dlaczego tutaj jesteśmy? Kto nam przekazał życie i kto nas uczył wiary? Każdy z nas ma różne historie i ma różne drogi. I można powiedzieć: Ale na tym etapie było tak, a u tamtego było inaczej. Ale zawsze to jest tajemnica rodziny. Oby również i tajemnica wspólnoty Kościoła, która będzie niosła ten dar miłości i to wszystko, co będzie przekonywało, że pomimo różnych słabości, grzechów, zła, to, co jest miłością Boga i jest obecne, zostało wpisane w naszą wspólnotę i o to też będziemy się modlić dzisiaj i to zawieramy Bogu - mówi biskup.

W liturgii uczestniczyli Paweł i Agnieszka Kowalczykowie, którzy przyszli prosić i dziękować. Są małżeństwem od 22 lat. Mają dwoje dorosłych dzieci - córkę i syna. Jak mówią, w przeszłości - jako para - przeżywali trudne chwile, skupieni na pracy i zarabianiu pieniędzy, stracili z oczu to, co najważniejsze - Boga. Dziesięć lat temu zmienili życie i od tej pory są blisko Kościoła:

Wybór sanktuarium na inaugarucję tego wydarzenia nie był przypadkowy. Matka Boża Świętorodzinna patronuje bowiem małżeństwom, rodzinom i wszystkim, którzy potrzebują Bożej łaski i miłosierdzia:

Podczas liturgii poświęcone zostały dwie kopie obrazu świętej Rodziny ze Studzianny. Będą one teraz peregrynować po parafiach diecezji radomskiej wraz z relikwiami św. Joanny Beretty Molli i św. małżonków Zelii i Ludwika Martin.

Jerycho Rodzin potrwa do 21 listopada. Będzie się odbywać przez 7 dni w każdym dekanacie i 24 godziny w każdej parafii.