Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Święto Chrztu Polski - Wywieś flagę

wtorek, 13 kwietnia 2021 18:22 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

14 kwietnia przypada Święto Chrztu Polski. Akcja Katolicka i Fundacja SŁOWO zachęcają do wywieszenia flagi z tej okazji.

W tym roku Święto Chrztu Polski będzie obchodzone po raz trzeci. Zostało ono ustanowione ustawą z dnia 22 lutego 2019 roku. 14 kwietnia to data nieprzypadkowa, bo datuje się, że właśnie tego dnia 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. Rozpoczęło to proces chrystianizacji ziem polskich.

Akcja Katolicka i Fundacja SŁOWO zachęcają do podniesienia rangi tego święta i wywieszenia flagi.

- Chrzest Polski jest jednym z najważniejszych wydarzeń w naszej historii i był za mało obecny w świadomości społecznej. Udało nam się przeforsować w poprzedniej kadencji ustawę, która takie święto ustanawiała. Formalnie obchodzimy je trzeci raz, ale jest ono jeszcze nieobecne w świadomości społecznej. Dlatego razem z Akcją Katolicką Fundacja SŁOWO robi akcję "Wywieszajmy flagi na Święto Chrztu Polski". Zachęcamy ludzi do wieszania flag - mówi Jan Klawiter, prezes Fundacji SŁOWO.

Fundacja zorganizowała też ogólnopolski konkurs na prezentację dotyczącą Chrztu Polski. Wpłynęło prawie 1000 prac.

- Najlepsze pokazane są na stronie www.swietochrztu.pl. Tam mamy piękne prace młodzieży. Staramy się poprzez hasło "Wieszamy Flagi" przypominać, że jest wydarzenie w naszych dziejach, które miało kapitalne znaczenie i które ukierunowało nasz rozwój - dodaje Jan Klawiter.

Do wywieszenia flagi z okazji Święta Chrztu Polskiego zachęca także Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej. Prezes Teresa Połeć mówi, że to podkreślenie związku państwowości polskiej z chrześcijaństwem.

 

Święto Chrztu Polski nie przebiło się jeszcze do świadomości społecznej. Potwierdzają to sami mieszkańcy. Zgodnie jednak podkreślają, że to wydarzenie warte takiego upamiętnienia.

W tym roku obchodzimy 1055. rocznicę Chrztu Polski.