Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Pierwsze Komunie w małym gronie lub nawet indywidualnie

poniedziałek, 19 kwietnia 2021 12:14 / Autor: Monika Nowakowska
foto: JSzczechowski/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Parafie w diecezji radomskiej przygotowują się do I Komunii Świętych w rygorze sanitarnym. Uroczystości zwykle odbywają się w maju, ale w tym roku niektóre z parafii zdecydowały się na przeniesienie ich w czasie.

Pandemia koronawirusa i w tym roku wpłynie na jakość przeżywania i doświadczania przez dzieci I Komunii Świętej. Uroczystości, ze względu na obostrzenia sanitarne będą odbywać się w mniejszych grupach lub wręcz indywidualnie.

Biskup radomski Marek Solarczyk w piątek przedstawił rekomendacje w sprawie uroczystości pierwszokomunijnych. Zwraca w nich uwagę na "roztropne zwiększenie ilości dni i godzin przeżywania uroczystości I Komunii Świętej". Terminy i zasady przeżywania uroczystości, na prośbę biskupa, mają być uzgadniane pomiędzy proboszczami poszczególnych parafii a rodzicami dzieci przygotowujących się do sakramentu:

- Względy sanitarne niejednokrotnie nie będą pozwalały na to, aby w dotychczasowej, zwyczajnej formie duża grupa mogła się spotkać. To nie są tylko dzieci, to także ich rodzice i rodziny. Stąd moja prośba, moje zalecenie, aby rodzice w porozumieniu z duszpasterzami podjęli decyzje roztropne również, jeśli będą wymagały zwiększenia ilości tych uroczystości (...) co do dni, co do godzin. Tak powinno być, żeby było duchowo owocnie i bezpieczne - dodaje biskup.

W parafii św. Jana Pawła II na Sadkowie w Radomiu do sakramentu przygotowuje się 24 dzieci. Tu, od lat I Komunia Św. odbywa się w trzecią niedzielę maja. Nie inaczej będzie i w tym roku. Ze względu jednak na reżim sanitarny, proboszcz parafii ks. Dariusz Olender zdecydował się na podzielenie ich na dwie grupy, które przyjmą sakrament na dwóch różnych Mszach Świętych. Dodatkowo, będzie też możliwość indywidualnego uczestnictwa we Mszy Św., ale w uzgodnionym wcześniej terminie:

Niewykluczone, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w kościele, wewnątrz świątyni będą mogli przebywać jedynie dzieci i ich rodzice, a reszta rodziny będzie musiała zostać na zewnątrz.

W parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego na Glinicach już kilka miesięcy temu ustalono termin uroczystości, w drugą niedzielę maja. - Na terenie parafii znajdują się dwie szkoły podstawowe - mówi proboszcz ks. Roman Adamczyk. - Jedna ze szkół przystąpi do sakramentu o jednej godzinie, później, w odstępie dwóch godzin, dzieci z kolejnej placówki - dodaje:

Niektóre z parafii decydują się na organizację I Komunii Świętych w soboty. Tak też będzie w parafii pw. Chrystusa Króla na Gołębiowie. - Każda klasa będzie miała swój dzień i swoją godzinę - 10.00 lub 12.00 przez trzy soboty maja - mówi proboszcz parafii ks. Marcin Andrzejewski:

– Koronawirus wciąż jest bardzo groźny, dlatego dzieci będą podzielone. Zależy nam bardzo, by zachować bezpieczeństwo – podkreśla duchowny.

Z kolei w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Kapturze proboszcz zaproponował przeprowadzenie I Komunii Św. 9 maja i 19 czerwca. Rodzice sami mogą dokonać wyboru terminu przyjęcia sakramentu - mówi jedna z matek:

Choć może się to kłócić z wyobrażeniem części rodziców o wymarzonej, obchodzonej hucznie i w dużym gronie uroczystości pierwszokomunijnej, awaryjne rozwiązania wprowadzone na czas pandemii mogą przybliżyć organizowane w tym czasie ceremonie do modelu promowanego przez kościół: skromnie i kameralnie:

Przypominamy, że ze względów bezpieczeństwa wszystkie osoby uczestniczące w I Komunii Świętej zobowiązane są do zakrywania ust i nosa, dezynfekcji rąk oraz zachowania odpowiedniego dystansu.