Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Matko Pięknej Miłości - opiekuj się nami!

środa, 21 kwietnia 2021 15:59 / Autor: Monika Nowakowska
Biuro Prasowe Jasnej Góry
Monika Nowakowska

Biskup radomski Marek Solarczyk przewodniczył Mszy św. w intencji maturzystów. Eucharystia sprawowana była w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Każdego roku w pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę brało udział około trzech tysięcy uczniów z diecezji radomskiej. Niestety z powodu pandemii koronawirusa tegoroczne spotkanie z maturzystami zostało przeniesione do sieci. Mszy świętej w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze za pośrednictwem internetu przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Marek Solarczyk.

„Jakże przedziwnie dzisiaj brzmi określenie: ‘pielgrzymka maturzystów diec. radomskiej’, kiedy jestem ja i dwaj księża – stwierdził w homilii 

- Przecież nie pierwsze doświadczenie tutaj, w Kaplicy, w ostatnich tygodniach, miesiącach. To drugi rok. Ale to nie przeszkadza, żebyśmy stanęli z tymi wszystkimi młodymi, którzy są w diecezji radomskiej i w całej naszej Ojczyźnie, w każdej diecezji. To nie przeszkadza, abyśmy również w tej dzisiejszej Ewangelii potrafili dostrzec, że potrzeba właśnie tego trwania w jedności z Bogiem, tej troski o to, aby nauczyć tej bliskości, tej wytrwałości wychowawców, opiekunów, rodziców, duszpasterzy, aby nawet, gdy młody człowiek w swoich porywach życia coś komentuje, abyśmy nie zwątpili, abyśmy się nie wycofali. Bo tylko wtedy będzie możliwe, aby ten młody człowiek wypełniając, wsłuchując się w wolę Boga, potrafił ją dostrzec w tym wszystkim, co może w pierwszym odbiorze jest jego wolą, jest wolą tych, którzy go przekonują”.„

W czasie Mszy świętej bp Marek Solarczyk zawierzył młodzież diecezji radomskiej opiece Pani Jasnogórskiej.

- Niech Maryja, opiekunka Bożych tajemnic, Ta, którą papież Franciszek w Panamie tak pięknie nazwał: ‘Ta, która odpowiedziała na prośbę Boga, aby przez Nią i w Niej spełniły się marzenia Boga’, niech będzie opiekunką tych marzeń Boga w życiu każdego z nas, szczególnie tych młodych diecezji radomskiej, których zawierzamy na czas egzaminów maturalnych i na całe ich życia, i każdego młodego, i każdego, kto stojąc tutaj, w tej Cudownej Kaplicy, wobec Matki Bożej, prosi: Mamo, pomóż!” – zakończył bp Solarczyk.

„Wołamy dziś w imieniu młodzieży maturalnej diec. radomskiej, by upraszać Twojej Matczynej opieki na czas egzaminu dojrzałości, na czas życiowych wyborów i rozeznawania dróg powołania - mówił w modlitwie zawierzenia ks. dr Stanisław Piekielnik, wizytator katechetyczny kurii diecezji radomskiej:

- Miały być tu tysiące młodych ludzi przygotowujących się do dorosłego życia. Chcieli pielgrzymować do Twojego tronu na Jasnej Górze, dołączyć do milionów pielgrzymów, którzy od wieków przychodzą do Ciebie, powierzając samych siebie, swoich bliskich i prosząc o opiekę. Jednak po raz kolejny z powodu epidemii koronawirusa nie mogła się odbyć, w zwyklej formie, nasza diecezjalna pielgrzymka, ale wszyscy chcemy w tej godzinie stanąć przed Tobą, kochana Matko i Opiekunko, my tu, na Jasnej Górze i setki maturzystów w swoich domach, blisko swoich najbliższych, rodziców, rodzeństwa, łącząc się duchowo dzięki przekazowi medialnemu. Chcemy wszyscy powiedzieć, że jesteśmy przy Tobie, czuwamy i pamiętamy, i prosimy Matko Pięknej Miłości - opiekuj się nami!”.

W pierwsze trzy dni matur, czyli 4, 5 i 6 maja o godz. 6.00 w katedrze radomskiej bp Marek Solarczyk będzie sprawował msze święte w intencji maturzystów. Transmisja codziennie na antenie Radia Plus Radom.

W te same dni o godz. 19.00 w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego przy ul. Górniczej w Radomiu również będą sprawowane Msze święte w intencji maturzystów, ale już od dzisiaj duszpasterze akademiccy udzielają indywidualnego błogosławieństwa na czas matur wszystkim, którzy o to poproszą. Wystarczy zadzwoić lub napisać i przyjść - zachęcają duszpasterze.

Przypomnijmy, tegoroczny egzamin dojrzałości ruszy 4 maja, a wyniki zostaną opublikowane 5 lipca.