Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Czas modlitwy o powołania szansą, abyśmy potrafili uwrażliwić siebie na innych

czwartek, 22 kwietnia 2021 14:22 / Autor: Radosław Mizera
foto:FB/Bp Marek Solarczyk
Radosław Mizera

Czas modlitwy otwiera przestrzeń duchową – powiedział bp Marek Solarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań z okazji zbliżającego się Tygodnia Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. Natomiast z okazji Tygodnia Modlitw w Intencji Kierowców zaapelował, by „z szacunkiem podchodzić do przestrzegania przepisów drogowych”.

Bp Solarczyk, który był gościem Radia Plus Radom zachęcił do lektury Orędzia Papieża Franciszka na 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który będzie obchodzony 25 kwietnia pod hasłem: "Święty Józef: marzenie powołania".

- Lektura tego tekstu cudownie rozwija wątki, które papież podjął w liście na rok św. Józefa. Ojciec Święty zwraca uwagę, że św. Józef jest wyjątkowym znakiem i patronem, tych wszystkich, którzy może za bardzo nie dostrzegają w sobie wyjątkowych cech i zdolności, które miałyby gwarantować - tak po ludzku – nie wiadomo jaki sukces. Św. Józef jest człowiekiem oddania i wielkiego zaufania do Boga, ale przede wszystkim niesamowitej troski o to, aby to co, Bóg przedstawia jako swoje marzenie, aby stało się marzeniem tego człowieka – powiedział przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. 

Bp Solarczyk podkreślił, że św. Józef jest Opiekunem powołań. „Można by powiedzieć, że On staje przy każdym i mówi: ja z Bogiem dałem radę, to ty też dasz” – zauważył.

- Tak naprawdę najpiękniejszym i głównym marzeniem jest miłość, którą człowiek chce realizować i której chce doświadczać, którą jest gotowy przekazywać innym, w wymiarze powołania kapłańskiego czy życia konsekrowanego, szczególnie miłość Pana Boga – zauważył bp Solarczyk.

Biskup Solarczyk zwrócił uwagę, że spora liczba osób, które zgłaszają się do seminariów duchownych wywodzi się ze środowisk służby liturgicznej. - Taki był scenariusz mojego życia i odczytywania powołania. To pewien element socjologiczny, za którym kryje się jednak tajemnica powołania – powiedział ksiądz biskup.

Dalej podkreślał, że czas modlitwy otwiera przestrzeń duchową.

- Ten czas jest też szansą na rozwinięcie tego co ludzkie, aby uwrażliwić, aby podjąć z całą troską i oddaniem to wszystko, co po ludzku jesteśmy w stanie zrobić. Modlitwa uświadamia nam, że tajemnica powołania ofiarowanego przez Boga i odczytywanego przez człowieka, trzyma człowieka przy Bogu - powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań. 

- Zapraszam Was do tej wspólnoty modlitwy, do tej nieustającej troski, aby wspierać, aby towarzyszyć młodym ludziom w podejmowaniu ich życiowych decyzji i przyjęciu powołania od Pana Boga. Niech ten tydzień, cały tydzień naszych modlitw i naszej troski, będzie umocnieniem tego, co każdego dnia będziemy w dziele powołań chcieli zrealizować – zachęcił bp Solarczyk.

Biskup Solarczyk z okazji zbliżającej się niedzieli modlitw w intencji kierowców przyznał, że od prawie 40 lat posiada prawo jazdy. - Jestem absolwentem Technikum Samochodowego i dlatego zachęcam, aby z szacunkiem podchodzić do przestrzegania przepisów drogowych. Przepisy nie są próbą zahamowania naszych pasji, ale są po to, by służyły naszemu bezpieczeństwu. Kiedy wokół są nas użytkownicy, którzy szanują przepisy czujemy się spokojnie. Kiedy pojawia się choć jedna osoba, która tego nie czyni, zaczynamy odczuwać pewien niepokój – powiedział biskup radomski.

- Kiedyś byłem świadkiem pewnego zdarzenia. Na rowerach jechała rodzina. Zatrzymałem się przed pasami. Z roweru zsiadł tylko mały chłopiec i przeprowadził rower na drugą stronę jezdni, a dorośli przejechali. Zresztą w kasku był tylko ten chłopiec. Co można zrobić? Uczyć się od najlepszych! - zakończył bp Marek Solarczyk.