Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Był nazywany radomskim św. Franciszkiem

piątek, 30 kwietnia 2021 09:48 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: strona parafii NSJ w Radomiu
Elżbieta Warchoł

80 rocznica męczeńskiej śmierci błog. ks. Bolesława Strzeleckiego.

2 maja 2021 roku przypada 80 rocznica męczeńskiej śmierci błog. ks. Bolesława Strzeleckiego. Kapłan wyczerpany torturami, osłabiony od nadmiernej pracy, zagłodzony i na skutek bicia dębowym kijem zmarł w obozowym szpitalu w Auschwitz 2 maja 1941 r.

W niedzielę, 2 maja w kościele garnizonowym w Radomiu o godz. 12.00 sprawowana będzie Msza św. o szybką kanonizację bł. ks. mjr. Bolesława Strzeleckiego, kapelana wojskowego, który całe swoje kapłańskie życie związał z Radomiem, a w 1939 roku otaczał opieką duszpasterską kościół garnizonowy.

Ks. B. Strzelecki jest drugim patronem kościoła NSJ na Glinicach, w parafii z inicjatywy proboszcza ks. dr. Stanisława Suwały powstał ołtarz poświęcony 18. marca 2000 roku przez bp. Jana Chrapka oraz jadłodajnia im ks. B. Strzeleckiego. Błogosławiony kapłan jest też patronem Dzieła im. bł. ks. Bolesława Strzeleckiego przy Caritas Diecezji Radomskiej, którego głównym zadaniem jest pomoc chorym, szczególnie dzieciom czekającym na kosztowne leczenie, poza granicami kraju. Błogosławiony kapłan nie ma swojego grobu. Na rodzinnym grobie w Jastrzębiu koło Szydłowca znajduje się tablica pamiątkowa.