Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Odrowąż, Mroczków
Dziś jest: Piątek, 18 czerwca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Troska o kapliczki to świadectwo naszej wiary

piątek, 07 maj 2021 15:27 / Autor: Radosław Mizera
foto: JancickaL/pixabay
Radosław Mizera

Biskup Solarczyk wyraził wdzięczność wiernym, którzy troszczą się o przydrożne kapliczki i krzyże. Maj to miesiąc poświęcony Matce Bożej. Codziennie w kościołach i przy kapliczkach śpiewana jest Litania Loretańska.

- Wyrażam wdzięczność dla ogromnej rzeszy naszych wiernych, którzy troszczą się o przydrożne kapliczki i krzyże. To niesamowite doświadczenie, kiedy ludzie gromadzą się przy kapliczkach, na wsi, czy w miastach. Troska o kapliczki jest świadectwem naszej wiary – powiedział biskup Solarczyk, który był gościem Radia Plus Radom.

Jedna z takich kapliczek znajduje się przy ul. Owalnej w Radomiu, gdzie codziennie o godzinie 19.00 wierni gromadzą się i śpiewają "majówki". - Mamy taką potrzebę. Jest miesiąc maj i w ten sposób chciałyśmy uczcić Matkę Najświętszą. Trochę zmobilizował nas ksiądz proboszcz. Jesteśmy wierzące i wiemy, że to miesiąc maryjny – usłyszeliśmy od wiernych modlących się przy figurze.

Część parafii diecezji radomskiej, które leżą w województwie łódzkim mogą pozyskać środki na renowację obiektów małej architektury zabytkowej. Mogą to być: kapliczki, krzyże przydrożne, figury, ale też pomniki, posągi, wodotryski, kolumny i inne obiekty architektury ogrodowej. O dotację może się starać w zasadzie każdy, ważne jest tylko, żeby na remont godzili się właściciele zabytku. Wsparcie może zostać przeznaczone na konserwację i odrestaurowanie zabytku czy uporządkowanie i zagospodarowanie jego otoczenia. Zarząd Województwa Łódzkiego chce przeznaczyć na te prace 250 tys. zł. Pomoc finansowa może być udzielona w wysokości do 80 proc. ogółu nakładów, ale nie więcej niż 20 tys. zł na jeden obiekt. Nabór zgłoszeń prowadzony będzie do 19 maja 2021 roku.