Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Rodzina jest miejscem powołania

niedziela, 09 maj 2021 19:50 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Ponad stu mężczyzn z różańcami w dłoniach modliło się dziś w parafii św. Piotra Apostoła na Gołębiowie II w Radomiu. Modlitewno-formacyjne spotkanie odbyło się już po raz 18.

"Męski Różaniec" to inicjatywa Rycerzy Kolumba z parafii MB Częstochowskiej, która zrodziła się jesienią 2019 roku. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca mężczyźni gromadzą się na wspólnej modlitwie w jednej z radomskich świątyń. Jak sami mówią, nie spotykają się w jednym miejscu, bo chcą "omodlić" cały Radom. I chociaż pandemia w pewnym momencie przerwała tradycję comiesięcznych spotkań, to mężczyźni nie rezygnują. Przychodzą i młodsi, i starsi. Łączy ich wiara, chęć budowania na Chrystusie i oddania się pod opiekę Maryi, a także troska o przyszłość narodu. Uczestnicy przynoszą również swoje intencje i dają świadectwo wiary.

Każde spotkanie rozpoczyna się Mszą św., następnie przychodzi czas na świadectwo lub wykład. Następnym punktem jest modlitwa różańcowa, podczas której na każde "Ojcze Nasz" mężczyźni wznoszą różańce.

9 maja mężczyźni spotkali się w parafii św. Piotra Apostoła na Gołębiowie. Konferencję i modlitwę różańcową poprzedziła Msza św. której przewodniczył proboszcz parafii MB Częstochowskiej na Kapturze, ks. Wiesław Lenartowicz. Homilię wygłosił ks. prof. Marek Tatar z UKSW w Warszawie. Prodziekan wydziału teologicznego mówił o różnych aspektach i wymiarach miłości. - Jeżeli Bóg jest miłością, to musimy zastanowić się: cóż to jest ta miłość? Tym bardziej, że dziś żyjemy w dobie, w której to pojęcie, to słowo odmieniane jest przez różne przypadki i wypadki. I każdy przypisuje, że je rozumie i wie na czym polega. Mówimy o tym, że kochamy np. tę książkę, ten film, tego psa. Żona natomiast powie, że kocha swojego męża, my wszyscy wierzący powiemy, że kochamy Boga. W każdym wypadku używamy tego samego słowa, tego samego określenia, które odnosi się do zupełnie innej rzeczywistości:

Tuż po Mszy świętej przyszedł czas na konferencję. Swój wykład, ks. prof. Marek Tatar poświęcił powołaniu i analizie: co to znaczy być powołanym, jak rozeznać powołanie i jak je rozwinąć? Jak mówił, rodzina jest podstawowym środowiskiem, w którym człowiek przychodzi na świat, a więc otrzymuje powołanie do istnienia; rodzina jest też miejscem, w którym człowiek wchodzi do kościoła domowego, a więc otrzymuje powołanie do chrześcijaństwa i wreszcie - to rodzina, dom są miejscem, w którym dojrzewa się do decyzji ostatecznej - powołania kapłańskiego, zakonnego czy małżeńskiego:

Kolejny "Męski Różaniec" w niedzielę, 6 czerwca w parafii Podwyższenia Krzyża Świetego w Rajcu.