Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Marek Solarczyk chce iść na Jasną Górę

wtorek, 11 maj 2021 11:04 / Autor: Radosław Mizera
foto: www.jasnagora.com
Radosław Mizera

Biskup radomski Marek Solarczyk zapowiedział swój udział w Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Mówił o tym w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

Biskup Marek Solarczyk 15 razy uczestniczył w pieszej pielgrzymce do duchowej stolicy Polski. Ostatnio chodził w ramach Pieszej Praskiej Pielgrzymki Rodzin, a wcześniej ze studentami z Warszawy.

- Tych doświadczeń pielgrzymkowych było wiele. Dziękuję wszystkim, którzy od tylu lat to ogromne dzieło pielgrzymowania w diecezji radomskiej tworzyli i wciąż tworzą. Towarzyszy nam nadzieja, że w tym roku będziemy mogli pójść do Częstochowy. Bardzo się cieszę, że w tym roku - jak Bóg da - będę mógł wziąć udział w pieszej pielgrzymce diecezji radomskiej na Jasną Górę - powiedział biskup Solarczyk.

Biskup Solarczyk przypomniał, że wielokrotnie przebywał wśród pielgrzymów idących na Jasną Górę, którzy przechodzili przez teren diecezji radomskiej. Odprawiał dla nich Msze święte m.in. w sanktuarium maryjnym w Starej Błotnicy, czy Studziannie.

Z relacji prasowych wynika, że biskup Marek jest jednym z pierwszych pątników, który wstaje i zwija swój namiot. Mało tego - osobiście budzi pielgrzymów używając pokrywek od kuchennych wielkich garów. Filmy z porannych pobudek prezentowane są w mediach społecznościowych.

Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę jest jedną z większych w Polsce. W ostatnich latach przed tron Czarnej Madonny pielgrzymuje ok. 6-7 tys. osób. W ubiegłym roku w powodu obostrzeń sanitarnych z diecezji radomskiej na Jasną Górę pielgrzymowało 11 grup liczących ok. 600 osób.

Obecnie Główny Inspektor Sanitarny opracowuje wytyczne ws. organizacji pieszych pielgrzymek w Polsce. GIS będzie rekomendował, by osoby, które planują wziąć udział w pielgrzymce, wykonały 48 godziny przed wyruszeniem na pątniczy szlak darmowe testy na obecność koronawirusa. Ponadto noclegi mogą się odbywać w pojedynkę. Większa liczba dotyczy tylko członków rodzin. Grupy pątnicze nie będą mogły liczyć więcej niż 150 osób.