Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Wierni na Janiszpolu uczcili Panią Fatimską

czwartek, 13 maj 2021 22:32 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Parafia św. Pawła Apostoła na Janiszpolu w Radomiu przeżywa odpust Matki Bożej Fatimskiej (tzw. Wielką Fatimę). Kościół parafialny jest bowiem ośrodkiem kultu Matki Bożej Fatimskiej, a 13 maja to dzień, w którym obchodzone jest Jej wspomnienie liturgiczne i 40. rocznica cudu ocalenia życia św. Jana Pawła II .

Mszy św. odpustowej, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią przewodniczył i homilię wygłosił bp senior Henryk Tomasik. - Wracamy po rocznej przerwie i jesteśmy tutaj, mimo pandemii - mówił na rozpoczęcie ks. kan. Jerzy Szpytma, proboszcz parafii. Przypomniał także, że nabożeństwa fatimskie sprawowane są w tej świątyni przez cały rok, każdego 13. dnia miesiąca.

– Dzisiaj dziękujemy za orędzie faitmskie, dziękujemy za wielkie rzeczy, które Pan Bóg uczynił światu przez pośrednictwo Matki Bożej – mówił w homilii biskup senior w 104. rocznicę objawień fatimskich.

- Bosko-ludzka miłość stała się wynagrodzeniem za zło istniejące w świecie. W tę ofiarę Chrystusa włącza się Maryja, Matka Bolesna i swoją miłość ofiaruje jako wynagrodzenie za zło istniejące w świecie - mówił biskup. - Módlcie się. Ofiarujcie Najwyższemu modlitwy i ofiary - podkreślił cytując fragment drugiego objawienia Anioła z Fatimy.

W homilii biskup Tomasik przywołał historię Łucji, Hiacynty i Franciszka – dzieci, które były świadkami objawień fatimskich.

- To wielki zaszczyt. Przeżywają spotkanie z Królową Nieba, boją się troszkę, ale Maryja uspokaja. (...) Człowiek, który jest wybrany zostaje jednak wprowadzony w potrzebę Ofiary. I Matka Boża dlatego pyta: Czy chcecie ofiarować się, aby znosić cierpienia, które On wam ześle, jako zadośćuczynienie za grzechy, którymi jest obrażany z prośbą o nawrócenie grzeszników?

W tym roku modlono się szczególnie, wyrażając wdzięczność Panu Bogu za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu, który miał miejsce na Placu św. Piotra w Rzymie 40 lat temu.

Biskup przywołał słowa papieża Polaka, który rok po zamachu pielgrzymował do Fatimy. Papież powiedział wtedy: „Kiedy przed rokiem, na Placu św. Piotra miał miejsce zamach, gdy odzyskałem świadomość, myśli moje pobiegły natychmiast do tego Sanktuarium, ażeby w Sercu Matki Niebieskiej złożyć podziękowanie... We wszystkim, co się wydarzyło, zobaczyłem - i stale będę to powtarzał - szczególną matczyną opiekę Maryi. A że w planach Opatrzności nie ma przypadków - zobaczyłem w tym wezwanie i kto wie, przypomnienie orędzia, które stąd wyszło”.

Po Mszy świętej wierni wzięli udział w procesji wokół kościoła.

Kościół św. Pawła jest również ośrodkiem kultu fatimskiego, do którego przybywają mieszkańcy Radomia i okolic, zaś w kaplicy umieszczone są relikwie błogosławionych dzieci fatimskich.

Objawienia Maryjne w Fatimie miały miejsce w 1917 r. W ciągu sześciu miesięcy (po raz pierwszy 13 maja) trójce małych pasterzy ukazywała się Matka Boża, prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę. Każdego roku do Fatimy przybywają setki tysięcy pielgrzymów. Do Fatimy pielgrzymowali też papieże: w 1967 roku Paweł VI, następnie trzykrotnie Jan Paweł II (w 1982, 1991 i 2000 roku, kiedy to dokonał beatyfikacji Jacinty i Francisco Marto).