Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Bernard z Clairvaux
Dziś jest: Sobota, 20 sierpnia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Integracyjny Radom

piątek, 18 października 2013 11:14 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Kilkaset osób wzięło udział w czwartym Marszu Integracyjnym im. bp. Jana Chrapka, zorganizowanym w rocznicę śmierci drugiego ordynariusza diecezji radomskiej.

Dziś mija 12 lat od tragicznego wypadku, w którym zginął bp Chrapek. Z kolei wieczorem w radomskiej katedrze będzie celebrowana Msza święta. Swój udział zapowiedzieli: abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Początek o godzinie 18.00.

Marsz rozpoczął się zbiórką przy Zespole Szkół Specjalnych nr 1 przy ul. Armii Ludowej 1a. Kolumna przeszła następnie ulicami Radomia, kierując się do radomskiej katedry, gdzie znajduje się grób bp. Jana Chrapka. Tam zostały złożone kwiaty.

Dorota Jastrzębska, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Radomiu przypomniała, że w październiku mija czwarta rocznica nadania imienia bp. Jana Chrapka szkole. Dodała, że w nawiązaniu do zeszłorocznych uroczystości pragnie podtrzymać tradycję marszu integracyjnego. - Chcemy pokonać bariery społeczne wynikające z nieznajomości środowiska osób niepełnosprawnych. Chcemy też bardziej zintegrować uczniów, zbliżyć ich do siebie, aby przekonali się, że razem możemy więcej - powiedziała Dorota Jastrzębska.

Na zakończenie wypuszczone w niebo zostały balony w kolorze zielonym i żółtym. W marszu wzięły udział m.in. szkoły, których patronem jest bp Jan Chrapek. Msza św. w intencji drugiego biskupa radomskiego zostanie odprawiona dziś w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. Początek o godz. 18.00.

W czasie uroczystości zostanie wręczona nagroda ''Viventi Caritate'' - Żyjącemu Miłością. Jest ona przyznawana przez Fundusz Biskupa Jana Chrapka, działający przy radomskiej Caritas. Podczas liturgii będą zbierane ofiary, które zasilą program stypendialny dla dzieci niepełnosprawnych. Nagroda honoruje ludzi, szczególnie z lokalnych środowisk, których działalność zostawia trwałe ślady. Wzorem takich postaw był właśnie bp Jan Chrapek.

Bp Jan Chrapek zginął tragicznie w wypadku samochodowym 18 października 2001 roku. Znany był ze swej otwartości ewangelizacyjnej na wszystkie środowiska, a także zaangażowania medialnego. Był specjalistą w dziedzinie mass mediów w Konferencji Episkopatu Polski. Dwukrotnie, w latach 1997 i 1999 był współorganizatorem pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny. Jako biskup radomski dał się poznać jako doskonały duszpasterz, otwarty na nowe potrzeby społeczne i ludzi najbardziej potrzebujących.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.