Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Alojzy Gonzaga, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłowiec, Wysoka
Dziś jest: Poniedziałek, 21 czerwca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Pierwsze grupy wyrażają gotowość udziału w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę

wtorek, 08 czerwca 2021 13:24 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

19 grup zadeklarowało dotychczas udział w Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. W Radomiu odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne z udziałem biskupa Marka Solarczyka i dr Lucyny Wiśniewskiej, dyrektor radomskiego Sanepidu.

Główny Inspektor Sanitarny zaleca, aby maksymalna liczba pątników w pielgrzymce wynosiła 300 osób. Nie będą liczone osoby w pełni zaszczepione. W praktyce oznacza to, że w pielgrzymce będzie mogła uczestniczyć większa liczba wiernych.

W pielgrzymce mogą uczestniczyć tylko osoby zdrowe, które nie mają jakichkolwiek objawów wskazujących na zakażenie SARS-CoV-2, które nie mieszkały z osobą przebywającą w izolacji w warunkach domowych i nie miały kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 10 dni przez rozpoczęciem pielgrzymki.

Nie rekomenduje się też wykonywania obowiązkowych testów w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 wśród wszystkich osób chcących wziąć udział w pielgrzymce.

Narada przewodników odbyła się w parafii Miłosierdzia Bożego w Radomiu. Ks. Mirosław Kszczot, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. - Cieszę się, że do tej pory 19 grup zdecydowało się rozpocząć przygotowania do pielgrzymki w reżimie sanitarnym. Chcemy dobrze się przygotować do marszu na Jasną Górę. Ważne, że każda osoba, która została zaszczepiona będzie mogła wziąć udział w pielgrzymce - powiedział ks. Mirosław Kszczot.

W spotkaniu uczestniczyła także dr Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu. - Każdy pielgrzymi dzień rozpoczynamy oczywiście pacierzem, ale też dezynfekcją. Ważne jest także mierzenie temperatury - mówiła dr Wiśniewska. Cieszą ją także luzowania w związku ze spadkiem zachorowań na COVID-19, w tym niewliczanie w limit osób zaszczepionych. Mówiła, że grupy będą wędrować w izolacji, bez kontaktu z innymi pielgrzymami i osobami spoza pielgrzymki. I tak ma być aż do dnia wejścia na Jasną Górę.

18 czerwca odbędzie się kurs dla przewodników grup pielgrzymkowych, który organizuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.