Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Kościół radomski ma czterech nowych diakonów

sobota, 12 czerwca 2021 12:46 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Bóg chce, abyście byli znakiem Jego miłości – powiedział biskup Piotr Turzyński, który 12 czerwca udzielił święceń diakonatu 4 alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Uroczystość odbyła się w kościele katedralnym Opieki Najświętszej Maryi Panny. Dzisiaj świątynia obchodzi rocznicę liturgicznego poświęcenia.

- Czy dzisiaj świat potrzebuje Boga i tych wszystkich miejsc, społeczności i wspólnot oraz konkretnych ludzi, przez których mógłby dawać siebie innym? Dzisiejsza Ewangelia pokazuje Zacheusza, człowieka bogatego, posiadającego urząd i prestiż. Ale jest w nim głód Boga. Również współczesny człowieka ma w sobie ukryte głęboko pragnienie Boga! To pragnienie miłości, akceptacji i wieczności – mówił ksiądz biskup Piotr.

Dalej bp Turzyński powiedział, że „Bóg chce, abyśmy byli znakiem Jego miłości i dla innych stali się strumieniem żywej i łaskawej wody”. Mówił, że „mamy być narzędziem w ręku Bogu i sługami Bożej miłości”. - Kochani diakoni, jesteście powołani, aby życiem służyć Bożej sprawie. Macie również nam wszystkim przypominać, że prawdziwe chrześcijaństwo jest służbą, bez oczekiwania sukcesów i nagród. Taka służba, w której działa Boża łaska. Niech ta służba wypełni wasze życie radością i niech da radość tym, którzy staną obok was – powiedział bp Turzyński.

Biskup Piotr nawiązał również do rocznicy poświęcenia radomskiej katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny. - Dlaczego 100 lat temu, ludzie biedniejsi od nas, nie posiadający takiej technologii, zdecydowali się, że wzniosą w Radomiu, świątynię neogotycką, która swoimi wieżami będzie sięgać nieba? To Boża opatrzność sprawiła, że ludzi chcieli tu postawić dom Boży, i z tego z miejsca płyną łaski. Chrystus rozdaje się w Najświętszej Eucharystii, rozdaje miłosierdzie u kratek konfesjonałów - mówił ksiądz biskup Turzyński.

 

 Przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi, życia w celibacie i regularnego odmawiania Liturgii Godzin złożyli alumni: Damian Gajownik z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szydłówku, Filip Kochanowski z parafii Najświętszej Maryi Panny w Opocznie, Emil Komorek z parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Jasionnej i Artur Spasiński z parafii św. siostry Faustyny w Groszowicach.

- Żołądek boli, w głowie się kręci. Ale to dobrze, że pojawiają się takie emocje. Z tym wszystkim wiąże się wielka odpowiedzialność głoszenia Słowa Bożego – powiedział al. Damian Gajownik.

W czasie liturgii kandydaci zostali najpierw przedstawieni z imienia i nazwiska oraz parafii, z których pochodzą, a po homilii złożyli na ręce księdza biskupa przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi ordynariuszowi, życia w celibacie oraz codziennego odmawiania Liturgii Godzin (brewiarza). Podczas wspólnego śpiewu Litanii do Wszystkich świętych zebrani wypraszali łaski Ducha Świętego dla nowych diakonów.

Kandydaci w tym tygodniu przygotowywali się duchowo do przyjęcia święceń pierwszego stopnia podczas specjalnych rekolekcji w Kałkowie. Tam przez sześć dni przygotowywali się do przyjęcia święceń diakonatu. Były to rekolekcje wypełnione modlitwą i rozmyślaniem.

Diakonat jest pierwszym z trzech stopni sakramentu święceń. Diakoni pomagają biskupom i księżom w pracy duszpasterskiej. W czasie Eucharystii towarzyszą księdzu, pomagają mu przy sprawowaniu Mszy Świętej. Mogą także głosić kazania albo homilię.