Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Parafia na Zamłyniu organizuje wolny czas seniorom

środa, 21 lipca 2021 13:14 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Parafialne kluby seniora w Radomiu wznawiają swoją działalność po lockdownie. Najstarszy z nich, który działa przy parafii św. Kazimierza, zorganizował dzisiaj wycieczkę „Szlakiem Zabytków Miasta”. W Radomiu mieszka ponad 58 tys. osób powyżej 60. roku życia, w tym 43 tys. osób, które ukończyły 65 lat.

Koordynatorem klubu jest Anna Ozga. - Plany mamy wyjątkowe, bowiem rok musieliśmy przesiedzieć w domach. Otrzymaliśmy dotację z magistratu na naszą działalność. Mieliśmy już wspólne grillowanie, następnie wybieramy się na wycieczkę do Warszawy, a potem w Bieszczady. Na koniec będzie grzybobranie – opowiada Anna Ozga.

Na spotkania po rocznej przerwie czekała Aleksandra Drabik. - Tęskniłam za koleżankami, spotkaniami i wycieczkami. To był trudny czas. Człowiek będąc w domu bardziej się denerwował – powiedziała Aleksandra Drabik.

Proboszcz parafii ks. dr Jarosław Wojtkun powiedział, że koniecznością jest organizowanie spotkań dla seniorów. - Widzę ludzi, którzy cieszą się takimi spotkaniami. To również integracja parafii. W większości uczestnikami klubu są osoby samotne. Działalność klubu jest pięknym wymiarem duszpasterstwa – powiedział ks. Jarosław Wojtkun.

Pierwszy klub seniora w Radomiu powstał w 2002 roku przy parafii św. Kazimierza. Spotkania emerytów, rencistów, a także czynnych jeszcze zawodowo seniorów, odbywają się w każdą środę o godzinie 15.00. Klub Seniora powstał, by zapewnić ludziom starszym możliwość przebywania w grupie, wyjścia z domu, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami z osobami, które widzą świat w takich samych barwach. Potrzeba bycia komuś potrzebnym, dla kogoś ważnym jest siłą, która jednoczy wszystkich klubowiczów. Ponadto seniorzy dbają o swój ciągły rozwój kulturalny, bywają w teatrze, muzeach, urządzają zabawy i przedstawienia.

W Radomiu działa ok. dziesięć parafialnych klubów seniora, w zajęciach uczestniczy kilkaset osób. Działalność klubów jest wspierana finansowo z budżetu Miasta Radomia.