Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ignacy z Loyoli, prezbiter             Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Łączany
Dziś jest: Sobota, 31 lipca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

16 dni do Pielgrzymki z Ostrej Bramy na Jasną Górę

czwartek, 22 lipca 2021 09:20 / Autor: Radosław Mizera
Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Pielgrzymi z okolic Skarżyska-Kamiennej kolejny raz pójdą nową trasą na Jasną Górę. - Ubiegłoroczny szlak wytyczony przez leśników spowodował, że pielgrzymowanie skróciliśmy o jeden dzień – powiedział ks. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Niewykluczone, że w tym roku kolumna skarżyska będzie liczyła ok. 300 osób.

W ubiegłym roku z powodu rygorów sanitarnych trasa pielgrzymki została zmieniona. Trasa wiodła gównie leśnymi duktami. Pątnicy korzystali z pomocy leśników. - To była piękna współpraca. Leśnicy stanęli na wysokości zadania. Poprowadzili nas ścieżkami, dzięki czemu czas pielgrzymki skróciliśmy o jeden dzień – opowiada ks. Karbownik. W skarżyskiej kolumnie idą dwie grupy parafialne: ostrobramska i franciszkańska. Potem do kolumny dołączają grupy z ziemi koneckiej i przysuskiej.

Grupa jest dobrze zorganizowana. Pątnicy mają zapewnioną opiekę medyczną. - Choć nie jest łatwo znaleźć pielęgniarek. Cieszę się, że będziemy mieć trzech lekarzy na trasie pielgrzymki – powiedział ks. Karbownik.

Kustosz ostrobramskiego sanktuarium maryjnego dodaje, że w tym roku pielgrzymki będą się modlić w intencji rodzin. - Obserwujemy, że są małżeństwa, które żyją bez ślubu kościelnego, dlatego chcemy się modlić w tej intencji. Z drugiej strony cieszymy się, że do Częstochowy będą szły rodziny z czwórką czy nawet piątką dzieci – powiedział ks. Jerzy Karbownik.

70-letni ks. Jerzy Karbownik na Jasną Górę pójdzie już po raz 35 raz. - Od dawna zastanawiam się nad tym, czy nie przekazać organizacji pielgrzymki komuś młodszemu. Mam nadzieję, ks. Mateusz Nowak za rok przejmie pałeczkę – mówi ksiądz kustosz.

Przypomnijmy, że spośród pięciu kolumn, które tworzą Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Radomskiej na Jasną Górę, trzecia kolumna obejmuje pątników, którzy mieszkają w dekanatach Skarżysko-Kamienna, Przysucha i Końskie.

Dodajmy, że 2021 rok jest czasem dziękczynienia za cztery jubileusze związane z Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku – Kamiennej. 70. rocznicę urodzin i 45 rocznicę święceń kapłańskich obchodzi ks. prał. Jerzy Karbownik, proboszcz parafii MB Miłosierdzia w Skarżysku - Kamiennej, budowniczy i kustosz sanktuarium. W bieżącym roku przypada też 35. rocznica powstania parafii MB Miłosierdzia w Skarżysku- Kamiennej oraz 35. rocznica objęcia funkcji proboszcza przez ks. Jerzego Karbownika, z którym rozmawiał ks. Jacek Wieczorek:

Pielgrzymka ze Skarżyska-Kamiennej wyruszy 7 sierpnia.