Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Kaplica Kochanowskich w radomskiej Farze wróci do dawnej świetności

środa, 28 lipca 2021 18:39 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Rozpoczął się drugi etap prac konserwatorskich w kaplicy Kochanowskich w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu. W ubiegłym roku prace dotyczył sufitu, czyli sklepienia kaplicy i złoceń. W bieżącym roku konserwatorzy zajmą się ścianami kaplicy i sztukateriami.

Kaplica Kochanowskich to jedyny w Radomiu obiekt wybudowany w stylu renesansowym. Powstała w XVII wieku. W 2020 roku wykonane zostały prace badawcze, a następnie za zgodą konserwatora przywrócono sklepieniu jego pierwotny wygląd. Podobnie ma się sprawa z tegorocznymi pracami. Najpierw przeprowadzone zostaną badania, potem nastąpi zmudny proces usuwania warstw, które nakładane były na ściany kaplicy. Docelowo sztukaterie mają wrócić do pierwotnego wyglądu. O zakresie już wykonanych i planowanych prac mówi ks. kan. Mirosław Nowak, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu: 

Kaplica Kochanowskich została wybudowana w latach 1630-35 z fundacji Jana Kochanowskiego z Baryczy, chorążego koronnego i starosty kozienickiego. Powstała na rzucie zbliżonym do kwadratu. Wnętrze przykryte kopułą wieńczy ośmioboczna latarnia. Podniebie pokrywa dekoracja stiukowa. Późnorenesansowy ołtarz z pocz. XVII w. pierwotnie znajdował się w prezbiterium (do roku 1838). W centralnej części znajduje się figura Chrystusa Ukrzyżowanego, a po bokach ewangeliści.

Na wdzięcznych radomian związanych z kościołem farnym oraz ofiarodawców czeka też plac wokół kościoła św. Jana Chrzciciela. W 2020 roku przypadała 660 rocznica fundacji kościoła, w planach było ufundowanie przez parafian, radomian i darczyńców jubileuszowego daru w postaci nowego placu. Niestety pandemia przeszkodziła w realizacji zamierzeń, ale plac nadal czeka na swój dobry czas.