Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stanisław Kostka, patron Polski              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Cecylówka, Kaplica Świętego Józefa
Dziś jest: Sobota, 18 września 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Wrócił do Domu Ojca. 9 rocznica śmierci bp. Stefana Siczka

piątek, 30 lipca 2021 09:13 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł
Radom szczepienia

31 lipca 2012 roku odszedł do Domu Ojca śp. Biskup Stefan Siczek. Miał 75 lat.

Bp Stefan Siczek był biskupem pomocniczym diecezji radomskiej, doktorem prawa kanonicznego i biskupem tytularnym Dagno oraz wikariuszem generalnym radomskiej kurii. Bp Stefan Siczek urodził się w 1937 roku w Siczkach, w gminie Jedlnia-Letnisko. Przed wstąpieniem do seminarium kształcił się w Niższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy w Krakowie. W latach 1955-61 studiował w seminarium duchownym w Sandomierzu, następnie w latach 1963-67 kontynuował naukę na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1973 roku ukończył Prymasowskie Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie. Wielokrotna odmowa wydania paszportu uniemożliwiła mu studia w Rzymie.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 roku z rąk bp. Jana Kantego Lorka w Sandomierzu. Nominację na biskupa pomocniczego radomskiego otrzymał w 1992 roku. Sakrę biskupią przyjął 11 kwietnia tego samego roku z rąk kard. Józefa Glempa. Dewizą życiową bp. Siczka były słowa: "Żyć Ewangelią".

Po śmierci bp. Jana Chrapka Kolegium Konsultorów wybrało 20 października 2001 roku bp. Stefana Siczka na administratora diecezji radomskiej. Posługę tę pełnił do momentu przekazania władzy w diecezji nowemu biskupowi radomskiemu - bp. Zygmuntowi Zimowskiemu 25 maja 2002 r. Drugi raz funkcję administratora diecezji pełnił po powołaniu do pracy w Watykanie abp. Zygmunta Zimowskiego. Biskup Stefan Siczek w grudniu 2011 roku został honorowym obywatelem Jedlni-Letnisko.

Jego ciało spoczywa w Grobowcu Biskupów Radomskich na cmentarzu przy ul. B. Limanowskiego w Radomiu.