Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Ambroży, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: Wtorek, 07 grudnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

W środę rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Staroskrzyńskiej

poniedziałek, 06 września 2021 15:02 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W najbliższą środę, 8 września odbędą się uroczystości z okazji 23. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku. W trakcie obchodów zostanie poświęcony odrestaurowany krzyż, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Przy miejscowym sanktuarium maryjnym znajduje się plenerowa Polska Droga Krzyżowa. Przy każdej stacji zostały umieszczone w formie napisów najważniejsze wydarzenia z dziejów kraju m.in. Cud nad Wisłą. - Krzyż ten, jak też Polska Droga Krzyżowa oraz pomnik Orła Białego, w szczególny sposób wskazują na patriotyczny charakter otoczenia sanktuarium - powiedział jego kustosz ks. Andrzej Szewczyk:

Czczony w sanktuarium w Skrzyńsku obraz Matki Bożej koronował 6 września 1998 roku Prymas Polski kard. Józef Glemp. Trzy lata po tym wydarzeniu sanktuarium przeżyło kradzież obrazu. Kilka dni później wizerunek Matki Bożej został odnaleziony przez policjantów z Warszawy, Radomia i Przysuchy. Od tego momentu Matka Boża Staroskrzyńska jest patronką funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji. Podczas rekoronacji ówczesny biskup radomski Zygmunt Zimowski nadał Matce Bożej Staroskrzyńskiej tytuł Matki Piękniej Miłości.

Początki kultu Matki Bożej w Skrzyńsku wiążą się z postacią Dunina. Jak pisze Jan Długosz – żona księcia Władysława skazała Dunina na karę obcięcia języka i pozbawienia wzroku. Modląc się przed obrazem Maryi, odzyskał on wzrok i mowę. Od tego czasu odnotowano wiele cudownych uzdrowień za przyczyną Matki Bożej Staroskrzyńskiej. Obraz Matki Bożej Staroskrzyńskiej należy do zespołu gotyckiego malarstwa tablicowego, umownie nazwanego grupą Madonn Piekarskich, podobnie jak wizerunek z Błotnicy. Powstał prawdopodobnie w latach 1440-1460. W czasie konserwacji obrazu w latach 1991-1992 okazało się, że pod obecnym wizerunkiem znajduje się inny, najprawdopodobniej z XII wieku.