Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlnia Letnisko, Groszowice
Dziś jest: Niedziela, 24 października 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Ślady obecności Prymasa Tysiąclecia w diecezji radomskiej

środa, 08 września 2021 12:31 / Autor: Radosław Mizera
Pomnik kard. Wyszyńskiego przed katedrą w Radomiu
Radosław Mizera

Powrót na szlak nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu w 1972 roku i przybycie do Wierzbicy, gdzie nastąpił wewnętrzny konflikt w lokalnych strukturach Kościoła – to najważniejsze wydarzenia z udziałem kard. Stefana Wyszyńskiego, które miały miejsce na terenie diecezji radomskiej. Ks. dr Rafał Piekarski, historyk Kościoła, wskazuje również na koronację obrazu maryjnego w Studziannie, gdzie Prymas Tysiąclecia apelował o trwałość polskich rodzin.

Kard. Wyszyński trzykrotnie przebywał w Radomiu: w dniach 14-17 kwietnia 1966 roku (Millenium), 5-6 października 1968 roku z okazji 150-lecia diecezji sandomierskiej oraz 18 czerwca 1972 roku z okazji peregrynacji i odzyskania obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Ks. Rafał Piekarski przypomniał, że historia niecodziennej kradzieży obrazu ma swój początek w 1957 roku, kiedy rozpoczęła się peregrynacja wizerunku maryjnego po polskich parafiach. W 1966 roku na polecenie władz PRL, wizerunek został "aresztowany" i uwięziony na Jasnej Górze. Wykradł go ks. infułat Józef Wójcik z Suchedniowa.

Przez sześć lat szlakiem nawiedzenia wędrowała pusta rama i świeca. Kiedy w czerwcu 1972 roku symbole te miały dotrzeć do Radomia – ks. Wójcik, ówczesny młody wikariusz parafii Opieki Najświętszej Maryi Panny, postanowił uwolnić obraz, by znalazł się on na uroczystościach radomskich. O swoich planach ks. Wójcik poinformował kard. Stefana Wyszyńskiego, który w wielkiej tajemnicy wyraził pozwolenie na tę akcję.

Przez kilka dni obraz był ukrywany w Radomiu i wyniesiony został dopiero na uroczystości 18 czerwca 1972 roku. Na placu przed dzisiejszą katedrą zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób. Byli obecni kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła, którzy wzruszeni ucałowali obraz. Obaj wynieśli obraz na ramionach.

- To właśnie w Radomiu, z udziałem kard. Wyszyńskiego i Wojtyły obraz wrócił na szlak nawiedzenia. To było spektakularne wydarzenie – powiedział ks. Piekarski.

Po tych wydarzeniach SB rozpoczęła działania pod kryptonimem "Fala". W opracowaniach IPN możemy przeczytać, że "władze PRL uznawały peregrynację obrazu za jeden z najgroźniejszych aspektów obchodów kościelnego Milenium, który mógł przeszkodzić im w walce o rząd dusz społeczeństwa".

Wśród ważnych wydarzeń związanych z działalnością duszpasterską kard. Wyszyńskiego ks. Piekarski zalicza przybycie Prymasa do Wierzbicy w maju 1964 roku. Nastąpił tam wewnętrzny konflikt w lokalnych strukturach Kościoła. Władze komunistyczne doprowadziły przy pomocy służby bezpieczeństwa do powstania tzw. parafii narodowej, niezależnej od władz kościelnych. Doszło do tzw. "wierzbickiej wojny z biskupem", o której pisały ogólnopolskie gazety. Wydarzenia z lat 1961-68 koncentrowały uwagę ówczesnej propagandy. Drobny incydent urósł do rangi problemu, gdzie próbowano rozbić jedność Kościoła. Doszło do porwania księdza biskupa Piotra Gołębiowskiego.

- Kardynał Wyszyński przybył do Wierzbicy. Modlił się w kaplicy mieszącej się w jednym z domów. Przekazał w imieniu papieża Pawła VI specjalne błogosławieństwo dla wiernych. Jego obecność była wzmocnieniem Kościoła wiernego papieżowi – opowiada ks. Piekarski.

Ks. Piekarski wskazuje również na koronację obrazu maryjnego w Studziannie, gdzie Prymas Tysiąclecia apelował o trwałość polskich rodzin. - To był 1968 rok. Pamiętamy homilię, która była poświęcona trwałości polskich rodzin – przypomniał ks. Piekarski.

W diecezji radomskiej jest kilka parafii, które odwiedził Prymas Tysiąclecia. Są to: Studzianna (koronacja 18 VIII 1968), Wysokie Koło (koronacja 18 VIII 1974). Ponadto kilkakrotnie kard. Wyszyński przebywał w Odrzywole. 7 października 1979 roku przybył do Wąchocka z okazji 800-lecie fundacji klasztoru przez bpa krakowskiego Gedeona a 10 czerwca 1973 roku do Skarżyska-Kamiennej, gdzie w kościele NSJ nastąpiło zakończenie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

W diecezji radomskiej jest wiele instytucji, którym patronuje kard. Stefan Wyszyński. Są to: Klub Inteligencji Katolickiej w Radomiu, Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu, Publiczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowie w gminie Pawłów, PSP w Makowcu w gminie Skaryszew, PSP nr 31 w Radomiu, PSP w Wierzchowinach w gminie Jedlińsk, Szkoła Podstawowa w Wójcinie w gminie Paradyż, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Radomiu. Ponadto przed radomską katedrą znajduje się pomnik poświęcony kard. Wyszyńskiemu. W diecezji na radomskim Idalinie jest również kościół, który zbudowano jako wotum wdzięczności Prymasowi Tysiąclecia. Cześć kardynałowi Wyszyńskiemu oddano przez fakt uformowania bryły kościoła na wzór rzymskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, która była tytularnym kościołem kardynalskim Prymasa Polski. Jest to świątynia św. Stefana w Radomiu.