Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia

poniedziałek, 13 września 2021 14:02 / Autor: Radosław Mizera
foto: ks. Zbigniew Niemirski/GN
Radosław Mizera

Bp Marek Solarczyk zaprosił wiernych na diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Msza święta będzie celebrowana 25 września w katedrze radomskiej o godz. 11.00.

Radom szczepienia

- Moi drodzy. Przeżyliśmy wczoraj beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Stoję przed naszą katedrą w Radomiu i zapraszam na diecezjalne dziękczynienie, które właśnie w naszej katedrze będziemy przeżywali 25 września. Niech to będzie czas wdzięczności za posługę kard. Wyszyńskiego, jaka się dopełniała za jego życia na terenie diecezji radomskiej. Niech to będzie czas naszego gorącego wołania o jego orędownictwo na to, co dzisiaj przeżywamy w naszej radomskiej wspólnocie - mówił bp Marek w filmie prezentowanym na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Kard. Stefan Wyszyński na stałe wpisał się w historię wielu miejsc w diecezji radomskiej. Uczestniczył m.in. w powrocie na szlak nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu w 1972 roku, a wcześniej modlił się w Wierzbicy, gdzie w latach 60-tych ubiegłego wieku nastąpił wewnętrzny konflikt w lokalnych strukturach Kościoła. Władze komunistyczne doprowadziły przy pomocy służby bezpieczeństwa do powstania tzw. parafii narodowej, niezależnej od władz kościelnych.

W diecezji radomskiej jest kilka parafii, które odwiedził Prymas Tysiąclecia. Są to: Studzianna (koronacja 18 VIII 1968), Wysokie Koło (koronacja 18 VIII 1974). Ponadto kilkakrotnie kard. Wyszyński przebywał w Odrzywole. 7 października 1979 roku przybył do Wąchocka z okazji 800-lecie fundacji klasztoru przez bpa krakowskiego Gedeona a 10 czerwca 1973 roku do Skarżyska-Kamiennej, gdzie w kościele NSJ nastąpiło zakończenie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Dodajmy, że kard. Wyszyński trzykrotnie przebywał w Radomiu: w dniach 14-17 kwietnia 1966 roku (Millenium), 5-6 października 1968 roku z okazji 150-lecia diecezji sandomierskiej oraz 18 czerwca 1972 roku z okazji peregrynacji i odzyskania obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.