Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlnia Letnisko, Groszowice
Dziś jest: Niedziela, 24 października 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Budynki w sanktuarium z milionową dotacją na remont

piątek, 24 września 2021 13:28 / Autor: Radosław Mizera
Fot. Tygodnik Starachowicki
Radosław Mizera

Sanktuarium maryjne w Kałkowie-Godowie przygotowuje się termomodernizacji dziesięciu budynków, z których korzystają m.in. osoby niepełnosprawne. W tym celu została podpisana umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jej wartość to prawie 6 mln złotych.

Radom szczepienia

Uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie z udziałem Artura Michalskiego, wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się w czwartek, 23 września.

- To przedsięwzięcie gwarantuje znaczące ograniczenie zużycia energii i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii - mówił A. Michalski dziękując poseł Agacie Wojtyszek za osobiste zaangażowanie na rzecz osób niepełnosprawnych, co przełożyło się na wsparcie tej inwestycji.

- Wspieramy parafię, ale wspieramy przede wszystkim obiekty użyteczności publicznej jak WTZ, PZAZ czy domki, w których odbywają się turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych. To miejsce służy nie tylko lokalnej społeczności, ale też przyjezdnym z całej Polski - mówiła poseł Wojtyszek życząc szybkiej realizacji inwestycji.

- Znamy warunki panujące w tych obiektach i wiemy, jak te pieniądze je odmienią. Energię, której zużycie uda się ograniczyć za sprawą termomodernizacji przełożą się na energię uczestników zajęć, które się tam odbywają - mówił Dariusz Dąbrowski, dziękując za wsparcie w imieniu zarządu powiatu starachowickiego.  

Za otwarte serce na rzecz niepełnosprawnych dziękował poseł Agacie Wojtyszek ks. Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium. Jak mówił ma świadomość wyzwania, że to przedsięwzięcie będzie wymagało poświęcenia, ale ma nadzieję, że z pomocą Bożą uda się podołać.

Stworzone przez śp. ks. Czesława Walę dzieło na rzecz osób niepełnosprawnych z upływem lat zaczęło wymagać remontu, dlatego obecny gospodarz ks. Zbigniew Stanios podjął starania o odnowienie wysłużonych budynków. Z pomocą przyszedł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który przekazał finansowe wsparcie na termomodernizację 10 obiektów służących osobom niepełnosprawnym. Docieplenie, nową elewację, energooszczędne ogrzewanie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii zyskają m.in. Warsztat Terapii Zajęciowej, Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej, czy domki treningowe, w którym osoby z rozmaitymi dysfunkcjami uczą się samodzielnego życia.     

W budynkach mieszczą się m.in. warsztaty terapii zajęciowej, czy zakład aktywności zawodowej. Dzięki termomodernizacji w okresie zimowym będzie można bez problemów prowadzić zajęcia z osobami niepełnosprawnymi, którzy są otaczani opieką ze strony sanktuarium maryjnynego. Bywały takie momentu, że z powodu niskich temperatur zajęcia były odwoływane. Z WTZ korzysta ok. 60 osób a ZAZ ok. 80.