Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Rafał Chyliński, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 02 grudnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

XXI Pielgrzymka Rodziny Szkół Jana Pawła II na Jasną Górę

czwartek, 07 października 2021 20:59 / Autor: Kamil Zapora
Kamil Zapora

Z udziałem ponad 5 tys. uczniów i nauczycieli z 110 placówek na Jasnej Górze odbyła się XXI Pielgrzymka Rodziny Szkół Jana Pawła II. Spotkanie było dziękczynieniem za błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. - To wyraz naszej pamięci, szacunku i uznania dla Jego życia i posługi pasterskiej - podkreślali organizatorzy.

Jasnogórskie pielgrzymki są kolejnym świadectwem budowania żywego pomnika świętemu Janowi Pawłowi II. Stanowią także przygotowanie do Dnia Papieskiego. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem: „Nie lękajcie się”. Po raz pierwszy ze społecznością szkół papieskich modlił się w pierwszy dzień pielgrzymki, 6 października ich nowy duszpasterz, obecny ordynariusz radomski bp Marek Solarczyk:

Głównej Mszy św. przewodniczył dziś dotychczasowy wieloletni duchowy opiekun Rodziny Szkół Jana Pawła II radomski biskup senior Henryk Tomasik. „Nie lękajcie się otwórzcie drzwi Chrystusowi” zachęcał w homilii uczestników pielgrzymki za ich patronem bp Tomasik. Podpowiadał młodym wzory pięknych relacji z Chrystusem w osobach Św. Jana Pawła II, bł. kard. Wyszyńskiego i bł. nastolatka, pasjonata Internetu bł. Carlo Acutisa. - Dziękujemy Panu Bogu za piękne wzory błogosławionych i świętych, z których młodzi ludzie mogą czerpać wzór. Rozmawiajmy z Chrystusem na co dzień - „Panie ty wiesz, że cię kocham”, to jest nasza autostrada do nieba – zachęcał kaznodzieja.

- Św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński to są dla nas dwie nierozerwalne postacie, bez których nie byłoby naszych pielgrzymek. Łączyła ich Matka Boża Częstochowska i Jasna Góra, dlatego i my tu jesteśmy - powiedział Zbigniew Gumiński. Pomysłodawca i współzałożyciel Rodziny Szkół im. Jana Pawła II wyjaśniał, ze słowa „Nie lękajcie się” to zawołanie św. Jana Pawła II, ale również uosobienie życia Prymasa Tysiąclecia. Wychowawcy podkreślali aktualność papieskiego przesłania: budowania życia na Dekalogu, a także głoszenia prawdy o godności osoby ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci, troski o chorych czy cierpiących. Zdaniem Marioli Nawrockiej-Roweckiej, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 380 im. Jana Pawła II w Warszawie papież przekazywał ważne wartości dla każdego człowieka, które aktualne są w każdym pokoleniu. - Wybraliśmy takiego patrona, ponieważ był wyjątkowym człowiekiem, który dawał przykład, jak być odważnym, mówić prawdę i przeciwstawić się złu – uzasadniała nauczycielka. Przekonywała, że w nowych formach można w atrakcyjny sposób przekazywać dzieciom najważniejsze przesłanie patrona. W warszawskiej szkole organizowane są np. wycieczki rowerowe, gry i zabawy, dzieci wyjeżdżają na spływy kajakowe śladem Jana Pawła II. - Pokazujemy patrona jako człowieka, który był miłośnikiem przyrody czy teatru. Szkoła organizuje również różne uroczystości oraz rodzinne wydarzenia, które mają na celu poszerzenie wiedzy o jego nauczaniu. Dyrektor warszawskiej szkoły zwróciła uwagę na to, że bycie dobrym człowiekiem nie polega tylko na czynieniu wielkich rzeczy. - „Nie trzeba rzeczy niezwykłych czynić, ale takiego prostego, zwyczajnego bycia dobrym człowiekiem, okazywania sobie szacunek” – zauważyła Nawrocka-Rowecka.

Na zakończenie Mszy św. młodzież zawierzyła społeczność szkół im. Jana Pawła II Matce Bożej. W imieniu zgromadzonej wspólnoty list jedności z papieżem Franciszkiem odczytali młodzi pielgrzymi. W Polsce i na świecie funkcjonuje ponad 1,2 tys. placówek oświatowych pod patronatem Jana Pawła II. Należący do Rodziny zobowiązani są m.in. do realizowania w życiu nauczania Patrona.