Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Józef Bilczewski, biskup
Dziś jest: 23 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Próba eliminowania Boga

poniedziałek, 21 października 2013 09:44 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W ten sposób biskup Henryk Tomasik komentuje jutrzejsze głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie rezolucji zalecającej m.in., by ''aborcja była legalna, bezpieczna i dostępna we wszystkich krajach UE''.

Jeśli rezolucja zostanie przyjęta przez cały Parlament Europejski, będzie jedynie jego stanowiskiem politycznym, bez żadnej mocy prawnej dla krajów Unii. W sprawy takie jak dopuszczalność przerywania ciąży przepisy unijne nie ingerują.

Biskup Henryk Tomasik powiedział, że wciąż aktualne są słowa Jana Pawła II, który wypowiedział na krakowskich Błoniach, że świat chce uczynić Boga wielkim nieobecnym. - Czyni to w różny sposób, walcząc z prawdą, Ewangelią. Najbardziej aktywny ten wymiar odbywa się na płaszczyźnie zasad moralnych, bowiem świat chce uczynić Boga nieobecnym w sferze moralności, odrzucając Boże przykazania - powiedział ordynariusz radomski.

Biskup Tomasik powiedział, że jutrzejsze głosowanie Parlamentu Europejskiego jest kolejną propozycją eliminowania prawa Bożego z życia publicznego. Dodał, że „jest to w pewnym sensie nasza wielka tragedia”. Przypomniał, że kultura europejska tworzyła się w oparciu o wartości chrześcijańskie, zaś uniwersytety powstawały ze szkół katedralnych. - Mamy tyle wspaniałych dowodów na inspirację ewangeliczną w tworzeniu kultury, literatury i dzieł sztuki, a teraz Europa chce odejść od Boga. W dokumentach Unii Europejskiej nie pojawia się słowo Chrystus, trudno dostrzec słowo chrześcijaństwo a przede wszystkim trudno uznać chrześcijaństwo jako wartość. To zaprzeczenie własnym początkom - mówił biskup Tomasik w audycji ''Kwadrans dla Pasterza'' na antenie Radia Plus Radom.

W 21 krajach UE dopuszczalna jest aborcja na życzenie. Jedynym państwem UE bezwarunkowo zakazującym aborcji jest Malta. W Polsce zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży aborcja jest legalna w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, gdy jest wynikiem czynu zabronionego lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.